الگوریتمستان

برنامه‌نویسی، طراحی الگوریتم و حل مسئله‌های الگوریتمی

 
در صورت ناخوانا بودن نوشته‌ها، از مرورگر دیگری استفاده کنید.
نوشته‌ها با برچسب کتاب مسابقات برنامه‌نویسی نوشته‌ها با برچسب کتاب مسابقات برنامه‌نویسی - الگوریتمستان الگوریتمستان الگوریتمستان
نوشته‌ها با برچسب «

کتاب مسابقات برنامه‌نویسی

»

ویراست سوم کتاب برنامه‌نویسی رقابتی با نام کامل Competitive Programming 3: The New Lower Bound of Programming Contests با تلاش Steven Halim و Felix Halim از مربیان تیم‌های برنامه‌نویسی ACM-ICPC سنگاپور تالیف و  در سال ۲۰۱۳ منتشر شده است که امروزه به عنوان یکی از منابع مناسب برای آمادگی تیم‌های شرکت‌کننده در مسابقات برنامه‌نویسی الگوریتمی بویژه مسابقات برنامه‌نویسی ACM-ICPC توصیه می‌شود.

این کتاب شامل نکات تکنیکی برنامه‌نویسی در مسابقات ACM-ICPC و همینطور معرفی ساختمان داده‌ها و الگوریتم‌های پر کاربرد در ۹ فصل با جزئیات زیر است.

ادامه ...

کتاب مقدمه‌ای بر مسابقات برنامه‌نویسی (با عنوان انگلیسی An Introduction to Programming Contests) کتابی به زبان فارسی مناسب برای علاقه‌مندان به شرکت در مسابقات برنامه‌نویسی است که توسط احمد یوسفان، محسن بیگلری، فائزه میرزایی و امین بابادی، از شرکت‌کنندگان در مسابقات برنامه‌نویسی ACM-ICPC، نوشته شده است.

در پیشگفتار کتاب آمده است: «این کتاب مجموعه‌ای کامل از ابزارهای مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک برنامه‌نویس کارآمد و حرفه‌ای برای حل مسأله‌های گوناگون الگوریتمی است. همچنین به نوعی کامل کنندهٔ درس‌های برنامه‌نویسی، ساختمان داده و طراحی الگوریتم است و دربردارندهٔ نکته‌های ساده و همچنین دشواری است که اغلب در این درس‌ها به آنها کمتر پرداخته می‌شود ولی برنامه‌نویس به آنها نیاز دارد. کتاب حاضر خواننده را برای مسابقه‌های برنامه‌نویسی مانند ای-سی-ام آماده می‌سازد. ترتیب فصل‌های کتاب به شکلی برگزیده شده است که خواننده همراه با کتاب، سطح خود را بهبود بخشیده و به طور کامل با کتاب همراه شود. در این کتاب، دسته‌ای گسترده از الگوریتم‌ها پیاده‌سازی و بررسی می‌شود.»

ادامه ...

کتاب Competitive Programmer's Handbook (راهنمای برنامه‌نویسان رقابتی) کتابچه‌ای است که در آن عموم مباحث مورد نیاز جهت شرکت در رقابت‌های برنامه‌نویسی همچون المپیاد کامپیوتر دانش‌آموزی یا مسابقات برنامه‌نویسی دانشجویی به صورت مختصر و مفید یک جا جمع شده است.

دکتر Antti Laaksonen از مربیان تیم‌های المپیاد کامپیوتر کشور فنلاند این کتاب را به صورت رایگان جهت استفاده‌ی عموم در سه بخش و سی فصل با عناوین زیر منتشر کرده است.

  

بخش اول: تکنیک‌های مقدماتی

ادامه ...

کتاب Introduction to Algorithms: A Creative Approach را می‌توان مکملی بر استفاده از کتاب Introduction to Algorithms (مشهور به کتاب CLRS) دانست. در این کتاب علاوه بر معرفی تکنیک‌های مختلف طراحی الگوریتم‌ها و روش‌های حل برخی مسائل الگوریتمی، روش‌های تحلیل و حل آنها با جزئیات بیشتر و به صورت گام به گام بررسی شده است. به همین دلیل نیز از جمله منابع اصلی پیشنهادی به متقاضیان شرکت در المپیادهای کامپیوتر و مسابقات برنامه‌نویسی برای یادگیری طراحی و تحلیل الگوریتم‌ها است.

ادامه ...

کتاب Programming Challenges: The Programming Contest Training Manual از انتشارات معتبر Springer کتاب مفیدی برای آمادگی شرکت در مسابقات برنامه‌نویسی است که نویسندگان آن به صورت گام به گام، خلاصه و مفید، به مفاهیم و نکات مهم برنامه‌نویسی، ساختمان داده‌ها، محاسبات ریاضی و طراحی الگوریتم‌ها اشاره داشته و با طرح مسائل متفاوت از هر موضوع، خواننده را به چالش حل مسئله کشیده‌اند.

در این کتاب برای هر موضوع مورد بحث تعدادی سوال از وب‌سایت UVA انتخاب و مطرح شده است. به این ترتیب خواننده علاوه بر آشنایی با مفاهیم مختلف، با نحوه‌ی طراحی سوال از آن موضوع نیز مواجه می‌شود. نویسندگان کتاب در مقدمه به این نکته اشاره داشته‌اند که در انتخاب سوال‌ها علاوه بر مرتبط بودن موضوع، جنبه‌ی سرگرمی و جذابیت نیز تا حد ممکن رعایت شده است: «گاهی موضوعات جذاب علم کامپیوتر و ریاضیات در قالب داستان‌های سرگرم کننده بیان شده است. این مسئله مطالعه‌ی موارد جذاب دیگری را پیش می‌آورد.»

ادامه ...

وب‌سایت UVa یکی از وب‌سایت‌هایی است که امکانات مفیدی را برای علاقه‌مندان حل سوالات الگوریتمی و شرکت‌کنندگان مسابقات برنامه‌نویسی (بالاخص ACM) مهیا کرده است. در این وب‌سایت مجموعه سوالاتی در سطوح مختلف و مشابه سوالات مسابقات برنامه‌نویسی بین‌المللی در دسترس عموم قرار گرفته است که علاقه‌مندان می‌توانند پس از عضویت در سایت، پاسخ هر سوالی را که حل کرده‌اند، ارسال کنند. این جواب‌ها بررسی شده و درست یا نادرست بودن آن به کاربر ابلاغ می‌شود. می‌توان گفت نوعی شبیه‌سازی مسابقات برنامه‌نویسی رسمی انجام می‌گیرد.

ادامه ...

الگوریتمستان در تلگرام

   

 

پیوند کوتاه:
برچسب‌ها
#حل سوالات UVa Online Judge #ترجمه فارسی سوالات کتاب Programming Challenges #ویدئوی آموزشی #تمرین مسابقه‌ی برنامه‌نویسی ای‌سی‌ام #مسابقه برنامه نویسی #مسئله‌های برنامه‌نویسی #سوالات برنامه‌نویسی #Python #برنامه‌نویسی ++C #آموزش طراحی الگوریتم #ساختمان داده #جستجوی اول عمق #آمادگی مسابقه ACM #الگوریتم‌های گراف #مسئله‌ی کوله‌پشتی #الگوریتم‌های کوتاهترین مسیر #برنامه‌نویسی #جستجوی اول سطح #آموزش ساختمان داده‌ها #محاسبات ریاضی #منبع آموزشی #سوالات مسابقات برنامه‌نویسی بیان #الگوریتم دایکسترا #تکنیک‌های طراحی الگوریتم #آمادگی مسابقه برنامه‌نویسی #سوالات مسابقات ACM-ICPC #الگوریتم‌های مرتب‌سازی #کتاب الکترونیکی #الگوریتم‌های عقبگرد #پیمایش گراف #نمونه سوالات مسابقه برنامه‌نویسی #الگوریتم فلوید-وارشال #نکات برنامه‌نویسی #الگوریتم #سوالات چالشی برنامه‌نویسی #تمرین مسابقه برنامه‌نویسی #گراف #حل سوالات ACM-ICPC #نمونه سوال فارسی مسابقات ACM #مسابقه برنامه‌نویسی #نمونه سوال مسابقه ACM #مسابقات برنامه‌نویسی ACM #الگوریتم‌های مسیریابی #مسأله‌های الگوریتمی #آمادگی المپیاد کامپیوتر #ترجمه‌ی فارسی سوالات UVa Online Judge #صف #کتابخانه قالب استاندارد ++C #کتاب الگوریتم #حل مسئله‌‌ی الگوریتمی #الگوریتم‌های برنامه‌نویسی پویا #حل سوالات مسابقات برنامه‌نویسی #دانلود کتاب #ترجمه‌ی فارسی سوالات ACM #سوالات UVa Online Judge #آموزش الگوریتم #حل سوالات Timus Online Judge #نمونه سوال فارسی مسابقات برنامه‌نویسی #معرفی وب‌سایت #آموزش برنامه‌نویسی ++C #ماتریس #درخت‌ها #الگوریتم‌های تقسیم و غلبه #تمرین طراحی الگوریتم #مسأله‌های برنامه‌نویسی #درخت پوشا #نمونه سوال فارسی مسابقه‌ی ACM #تمرین المپیاد کامپیوتر #کتاب مسابقات برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های بازگشتی #مسابقات برنامه‌نویسی #وبلاگ #الگوریتم‌های حریصانه #مسئله‌های الگوریتمی #ترجمه‌ی فارسی سوالات برنامه‌نویسی