الگوریتمستان

برنامه‌نویسی، طراحی الگوریتم و حل مسئله‌های الگوریتمی

 
در صورت ناخوانا بودن نوشته‌ها، از مرورگر دیگری استفاده کنید.
نوشته‌ها با برچسب ساختمان داده نوشته‌ها با برچسب ساختمان داده - الگوریتمستان الگوریتمستان الگوریتمستان
نوشته‌ها با برچسب «

ساختمان داده

»

درخت دودویی (Binary Tree)

درختی است که هر گره آن دارای حداکثر دو گره فرزند است که به آنها فرزند راست و چپ گره گفته می‌شود. به همین ترتیب زیردرختی که فرزند راست در رأس آن قرار دارد زیردرخت راست و زیردرختی که فرزند چپ در رأس آن قرار دارد زیردرخت چپ گره نامیده می‌شوند.

  

درخت دودویی

  

درخت جستجوی دودویی (Binary Search Tree - BST)

درختی دودویی است که برای هر گره آن شروط زیر برقرار هستند:

ادامه ...

صف اولویت‌دار (یا صف اولویتی - Priority Queue) از جمله ساختمان داده‌های بسیار پرکاربرد است. در صف عادی از تکنیک FIFO - مخفف First In First Out - استفاده می‌شود. در این تکنیک، مثل یک صف نانوایی، داده‌ها به ترتیب ورود پشت سر هم در صف قرار می‌گیرند. بنابراین اولین داده‌ی ورودی، اولین داده‌ی خروجی نیز خواهد بود. اما در صف اولویت‌دار برای هر داده، اولویتی - نه لزوما منحصربفرد - مشخص می‌شود. صف اولویت را می‌توان به اورژانس یک بیمارستان تشبیه کرد که هر بیمار با شدت بیماری بیشتر اولویت بیشتری برای رسیدگی دارد. سیستم عامل کامپیوتر هم برای مدیریت پردازش‌ها از صف‌های اولویت‌دار استفاده می‌کند.

ادامه ...

درخت دودویی کامل

یک درخت دودویی کامل است، هرگاه تمامی سطوح درخت به غیر از احتمالا آخرین سطح پر بوده و برگ‌های سطح آخر از سمت چپ قرار گرفته باشند.

  

به یک مثال دقت کنید:

  

درخت هیپ یا هرم یا کپه

  

همانطور که مشاهده می‌کنید، تمامی سطوح درخت به غیر از آخرین سطح به طور کامل پر و همه‌ی برگ‌های سطح آخر نیز در سمت چپ درخت هستند. در واقع تمامی برگ‌های درخت دودویی کامل در دو سطح آخر آن قرار دارند.

ادامه ...

مبحث لیست‌های پیوندی یکی از شاخه‌های ساختمان داده‌ها است که حرف اول را در آن آشنایی با اشاره‌گرها و مفهوم آن می‌زند. برای این که بتوانید در مباحث مختلف ساختمان داده‌ها از قبیل لیست‌های پیوندی، صف، پشته و به ویژه درخت موفق باشید، باید مفهوم اشاره‌گرها را خوب متوجه شده باشید.

در مطالب قبلی اشاره شد که آرایه‌های ایستا با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، نمی‌توانند در همه‌ی مواقع نیاز ما را برآورده کنند. به همین خاطر آرایه‌های پویا را به خدمت می‌گیریم. اما آرایه‌های پویا هم معایبی دارند. بزرگترین مشکل آرایه‌ها - چه ایستا و چه پویا - این است که اندازه‌ی ثابتی دارند و امکان تغییر اندازه پس از تعریف آنها وجود ندارد. این ویژگی گاهی چندان مهم نیست. مثلا فرض کنید قصد داریم یک ماتریس با ابعاد نامشخص را در یک آرایه‌ی دو بعدی به گونه‌ای قرار دهیم که با مشکل کمبود فضا و یا فضای اضافی مواجه نشویم. آرایه‌ی ایستا در این مورد کمکی به ما نمی‌کند. اما آرایه‌ی پویا به خوبی این مشکل را برطرف می‌کند.

ادامه ...

الگوریتمستان در تلگرام

   

 

پیوند کوتاه:
برچسب‌ها
#ساختمان داده #سوالات چالشی برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های مرتب‌سازی #الگوریتم‌های برنامه‌نویسی پویا #ترجمه فارسی سوالات کتاب Programming Challenges #الگوریتم دایکسترا #نمونه سوال مسابقه ACM #الگوریتم‌های تقسیم و غلبه #تکنیک‌های طراحی الگوریتم #کتابخانه قالب استاندارد ++C #الگوریتم‌های کوتاهترین مسیر #گراف #الگوریتم‌های گراف #برنامه‌نویسی ++C #ترجمه‌ی فارسی سوالات برنامه‌نویسی #تمرین مسابقه برنامه‌نویسی #حل مسئله‌‌ی الگوریتمی #مسأله‌های الگوریتمی #تمرین طراحی الگوریتم #آمادگی مسابقه برنامه‌نویسی #تمرین مسابقه‌ی برنامه‌نویسی ای‌سی‌ام #سوالات مسابقات ACM-ICPC #منبع آموزشی #حل سوالات UVa Online Judge #آمادگی المپیاد کامپیوتر #نمونه سوال فارسی مسابقات ACM #برنامه‌نویسی #مسئله‌های الگوریتمی #حل سوالات مسابقات برنامه‌نویسی #مسابقات برنامه‌نویسی #تمرین المپیاد کامپیوتر #درخت پوشا #سوالات UVa Online Judge #حل سوالات Timus Online Judge #وبلاگ #مسابقه برنامه نویسی #ترجمه‌ی فارسی سوالات UVa Online Judge #آمادگی مسابقه ACM #آموزش طراحی الگوریتم #دانلود کتاب #جستجوی اول عمق #جستجوی اول سطح #سوالات برنامه‌نویسی #نمونه سوال فارسی مسابقه‌ی ACM #حل سوالات ACM-ICPC #ترجمه‌ی فارسی سوالات ACM #نکات برنامه‌نویسی #کتاب الکترونیکی #مسئله‌ی کوله‌پشتی #محاسبات ریاضی #درخت‌ها #ماتریس #الگوریتم‌های بازگشتی #کتاب مسابقات برنامه‌نویسی #الگوریتم فلوید-وارشال #الگوریتم #سوالات مسابقات برنامه‌نویسی بیان #مسابقات برنامه‌نویسی ACM #نمونه سوال فارسی مسابقات برنامه‌نویسی #کتاب الگوریتم #آموزش برنامه‌نویسی ++C #صف #الگوریتم‌های عقبگرد #پیمایش گراف #آموزش الگوریتم #الگوریتم‌های حریصانه #مسابقه برنامه‌نویسی #ویدئوی آموزشی #آموزش ساختمان داده‌ها #نمونه سوالات مسابقه برنامه‌نویسی #مسئله‌های برنامه‌نویسی #معرفی وب‌سایت #مسأله‌های برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های مسیریابی