الگوریتمستان

برنامه‌نویسی، طراحی الگوریتم و حل مسئله‌های الگوریتمی

 
در صورت ناخوانا بودن نوشته‌ها، از مرورگر دیگری استفاده کنید.
نوشته‌ها با برچسب ساختمان داده نوشته‌ها با برچسب ساختمان داده - الگوریتمستان الگوریتمستان الگوریتمستان
نوشته‌ها با برچسب «

ساختمان داده

»

درخت دودویی (Binary Tree)

درختی است که هر گره آن دارای حداکثر دو گره فرزند است که به آنها فرزند راست و چپ گره گفته می‌شود. به همین ترتیب زیردرختی که فرزند راست در رأس آن قرار دارد زیردرخت راست و زیردرختی که فرزند چپ در رأس آن قرار دارد زیردرخت چپ گره نامیده می‌شوند.

  

درخت دودویی

  

درخت جستجوی دودویی (Binary Search Tree - BST)

درختی دودویی است که برای هر گره آن شروط زیر برقرار هستند:

ادامه ...

صف اولویت‌دار (یا صف اولویتی - Priority Queue) از جمله ساختمان داده‌های بسیار پرکاربرد است. در صف عادی از تکنیک FIFO - مخفف First In First Out - استفاده می‌شود. در این تکنیک، مثل یک صف نانوایی، داده‌ها به ترتیب ورود پشت سر هم در صف قرار می‌گیرند. بنابراین اولین داده‌ی ورودی، اولین داده‌ی خروجی نیز خواهد بود. اما در صف اولویت‌دار برای هر داده، اولویتی - نه لزوما منحصربفرد - مشخص می‌شود. صف اولویت را می‌توان به اورژانس یک بیمارستان تشبیه کرد که هر بیمار با شدت بیماری بیشتر اولویت بیشتری برای رسیدگی دارد. سیستم عامل کامپیوتر هم برای مدیریت پردازش‌ها از صف‌های اولویت‌دار استفاده می‌کند.

ادامه ...

درخت دودویی کامل

یک درخت دودویی کامل است، هرگاه تمامی سطوح درخت به غیر از احتمالا آخرین سطح پر بوده و برگ‌های سطح آخر از سمت چپ قرار گرفته باشند.

  

به یک مثال دقت کنید:

  

درخت هیپ یا هرم یا کپه

  

همانطور که مشاهده می‌کنید، تمامی سطوح درخت به غیر از آخرین سطح به طور کامل پر و همه‌ی برگ‌های سطح آخر نیز در سمت چپ درخت هستند. در واقع تمامی برگ‌های درخت دودویی کامل در دو سطح آخر آن قرار دارند.

ادامه ...

مبحث لیست‌های پیوندی یکی از شاخه‌های ساختمان داده‌ها است که حرف اول را در آن آشنایی با اشاره‌گرها و مفهوم آن می‌زند. برای این که بتوانید در مباحث مختلف ساختمان داده‌ها از قبیل لیست‌های پیوندی، صف، پشته و به ویژه درخت موفق باشید، باید مفهوم اشاره‌گرها را خوب متوجه شده باشید.

در مطالب قبلی اشاره شد که آرایه‌های ایستا با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، نمی‌توانند در همه‌ی مواقع نیاز ما را برآورده کنند. به همین خاطر آرایه‌های پویا را به خدمت می‌گیریم. اما آرایه‌های پویا هم معایبی دارند. بزرگترین مشکل آرایه‌ها - چه ایستا و چه پویا - این است که اندازه‌ی ثابتی دارند و امکان تغییر اندازه پس از تعریف آنها وجود ندارد. این ویژگی گاهی چندان مهم نیست. مثلا فرض کنید قصد داریم یک ماتریس با ابعاد نامشخص را در یک آرایه‌ی دو بعدی به گونه‌ای قرار دهیم که با مشکل کمبود فضا و یا فضای اضافی مواجه نشویم. آرایه‌ی ایستا در این مورد کمکی به ما نمی‌کند. اما آرایه‌ی پویا به خوبی این مشکل را برطرف می‌کند.

ادامه ...

الگوریتمستان در تلگرام

   

 

پیوند کوتاه:
برچسب‌ها
#نکات برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های مسیریابی #درخت پوشا #مسابقه برنامه نویسی #سوالات مسابقات ACM-ICPC #مسئله‌ی کوله‌پشتی #نمونه سوال فارسی مسابقه‌ی ACM #الگوریتم‌های برنامه‌نویسی پویا #الگوریتم‌های بازگشتی #آموزش الگوریتم #معرفی وب‌سایت #آموزش طراحی الگوریتم #درخت‌ها #تمرین مسابقه‌ی برنامه‌نویسی ای‌سی‌ام #تکنیک‌های طراحی الگوریتم #حل مسئله‌‌ی الگوریتمی #کتاب الگوریتم #الگوریتم‌های کوتاهترین مسیر #برنامه‌نویسی ++C #کتابخانه قالب استاندارد ++C #کتاب الکترونیکی #نمونه سوال فارسی مسابقات ACM #آموزش ساختمان داده‌ها #الگوریتم‌های عقبگرد #الگوریتم دایکسترا #نمونه سوال مسابقه ACM #ویدئوی آموزشی #آمادگی مسابقه برنامه‌نویسی #سوالات برنامه‌نویسی #حل سوالات ACM-ICPC #مسابقات برنامه‌نویسی ACM #سوالات چالشی برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های تقسیم و غلبه #برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های مرتب‌سازی #پیمایش گراف #مسأله‌های برنامه‌نویسی #آمادگی المپیاد کامپیوتر #ماتریس #مسئله‌های الگوریتمی #الگوریتم فلوید-وارشال #الگوریتم‌های حریصانه #وبلاگ #حل سوالات مسابقات برنامه‌نویسی #محاسبات ریاضی #سوالات UVa Online Judge #ترجمه‌ی فارسی سوالات UVa Online Judge #نمونه سوالات مسابقه برنامه‌نویسی #گراف #تمرین طراحی الگوریتم #حل سوالات UVa Online Judge #ترجمه‌ی فارسی سوالات ACM #جستجوی اول سطح #تمرین المپیاد کامپیوتر #ترجمه‌ی فارسی سوالات برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های گراف #مسابقه برنامه‌نویسی #نمونه سوال فارسی مسابقات برنامه‌نویسی #حل سوالات Timus Online Judge #صف #الگوریتم #ترجمه فارسی سوالات کتاب Programming Challenges #مسأله‌های الگوریتمی #Python #دانلود کتاب #ساختمان داده #آمادگی مسابقه ACM #جستجوی اول عمق #تمرین مسابقه برنامه‌نویسی #مسابقات برنامه‌نویسی #منبع آموزشی #کتاب مسابقات برنامه‌نویسی #مسئله‌های برنامه‌نویسی #آموزش برنامه‌نویسی ++C #سوالات مسابقات برنامه‌نویسی بیان