الگوریتمستان

برنامه‌نویسی، طراحی الگوریتم و حل مسئله‌های الگوریتمی

 
در صورت ناخوانا بودن نوشته‌ها، از مرورگر دیگری استفاده کنید.
نوشته‌ها با برچسب ساختمان داده نوشته‌ها با برچسب ساختمان داده - الگوریتمستان الگوریتمستان الگوریتمستان
نوشته‌ها با برچسب «

ساختمان داده

»

درخت دودویی (Binary Tree)

درختی است که هر گره آن دارای حداکثر دو گره فرزند است که به آنها فرزند راست و چپ گره گفته می‌شود. به همین ترتیب زیردرختی که فرزند راست در رأس آن قرار دارد زیردرخت راست و زیردرختی که فرزند چپ در رأس آن قرار دارد زیردرخت چپ گره نامیده می‌شوند.

  

درخت دودویی

  

درخت جستجوی دودویی (Binary Search Tree - BST)

درختی دودویی است که برای هر گره آن شروط زیر برقرار هستند:

ادامه ...

صف اولویت‌دار (یا صف اولویتی - Priority Queue) از جمله ساختمان داده‌های بسیار پرکاربرد است. در صف عادی از تکنیک FIFO - مخفف First In First Out - استفاده می‌شود. در این تکنیک، مثل یک صف نانوایی، داده‌ها به ترتیب ورود پشت سر هم در صف قرار می‌گیرند. بنابراین اولین داده‌ی ورودی، اولین داده‌ی خروجی نیز خواهد بود. اما در صف اولویت‌دار برای هر داده، اولویتی - نه لزوما منحصربفرد - مشخص می‌شود. صف اولویت را می‌توان به اورژانس یک بیمارستان تشبیه کرد که هر بیمار با شدت بیماری بیشتر اولویت بیشتری برای رسیدگی دارد. سیستم عامل کامپیوتر هم برای مدیریت پردازش‌ها از صف‌های اولویت‌دار استفاده می‌کند.

ادامه ...

درخت دودویی کامل

یک درخت دودویی کامل است، هرگاه تمامی سطوح درخت به غیر از احتمالا آخرین سطح پر بوده و برگ‌های سطح آخر از سمت چپ قرار گرفته باشند.

  

به یک مثال دقت کنید:

  

درخت هیپ یا هرم یا کپه

  

همانطور که مشاهده می‌کنید، تمامی سطوح درخت به غیر از آخرین سطح به طور کامل پر و همه‌ی برگ‌های سطح آخر نیز در سمت چپ درخت هستند. در واقع تمامی برگ‌های درخت دودویی کامل در دو سطح آخر آن قرار دارند.

ادامه ...

مبحث لیست‌های پیوندی یکی از شاخه‌های ساختمان داده‌ها است که حرف اول را در آن آشنایی با اشاره‌گرها و مفهوم آن می‌زند. برای این که بتوانید در مباحث مختلف ساختمان داده‌ها از قبیل لیست‌های پیوندی، صف، پشته و به ویژه درخت موفق باشید، باید مفهوم اشاره‌گرها را خوب متوجه شده باشید.

در مطالب قبلی اشاره شد که آرایه‌های ایستا با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، نمی‌توانند در همه‌ی مواقع نیاز ما را برآورده کنند. به همین خاطر آرایه‌های پویا را به خدمت می‌گیریم. اما آرایه‌های پویا هم معایبی دارند. بزرگترین مشکل آرایه‌ها - چه ایستا و چه پویا - این است که اندازه‌ی ثابتی دارند و امکان تغییر اندازه پس از تعریف آنها وجود ندارد. این ویژگی گاهی چندان مهم نیست. مثلا فرض کنید قصد داریم یک ماتریس با ابعاد نامشخص را در یک آرایه‌ی دو بعدی به گونه‌ای قرار دهیم که با مشکل کمبود فضا و یا فضای اضافی مواجه نشویم. آرایه‌ی ایستا در این مورد کمکی به ما نمی‌کند. اما آرایه‌ی پویا به خوبی این مشکل را برطرف می‌کند.

ادامه ...

الگوریتمستان در تلگرام

   

 

پیوند کوتاه:
برچسب‌ها
#نمونه سوال فارسی مسابقه‌ی ACM #وبلاگ #الگوریتم دایکسترا #درخت‌ها #الگوریتم‌های گراف #مسابقه برنامه نویسی #سوالات مسابقات ACM-ICPC #مسابقات برنامه‌نویسی ACM #برنامه‌نویسی #آمادگی مسابقه ACM #آموزش برنامه‌نویسی ++C #نمونه سوال فارسی مسابقات ACM #تکنیک‌های طراحی الگوریتم #حل سوالات UVa Online Judge #ترجمه‌ی فارسی سوالات UVa Online Judge #نکات برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های حریصانه #آمادگی المپیاد کامپیوتر #سوالات UVa Online Judge #کتابخانه قالب استاندارد ++C #آموزش طراحی الگوریتم #مسأله‌های الگوریتمی #تمرین مسابقه‌ی برنامه‌نویسی ای‌سی‌ام #نمونه سوالات مسابقه برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های کوتاهترین مسیر #ویدئوی آموزشی #الگوریتم‌های مسیریابی #الگوریتم فلوید-وارشال #مسئله‌های برنامه‌نویسی #سوالات برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های برنامه‌نویسی پویا #تمرین مسابقه برنامه‌نویسی #آموزش ساختمان داده‌ها #سوالات مسابقات برنامه‌نویسی بیان #نمونه سوال فارسی مسابقات برنامه‌نویسی #حل سوالات مسابقات برنامه‌نویسی #جستجوی اول عمق #الگوریتم #الگوریتم‌های مرتب‌سازی #ترجمه فارسی سوالات کتاب Programming Challenges #حل سوالات Timus Online Judge #ساختمان داده #الگوریتم‌های تقسیم و غلبه #مسئله‌های الگوریتمی #ماتریس #ترجمه‌ی فارسی سوالات ACM #الگوریتم‌های عقبگرد #آمادگی مسابقه برنامه‌نویسی #جستجوی اول سطح #محاسبات ریاضی #حل مسئله‌‌ی الگوریتمی #گراف #مسابقات برنامه‌نویسی #کتاب مسابقات برنامه‌نویسی #منبع آموزشی #دانلود کتاب #آموزش الگوریتم #تمرین طراحی الگوریتم #کتاب الکترونیکی #ترجمه‌ی فارسی سوالات برنامه‌نویسی #درخت پوشا #کتاب الگوریتم #تمرین المپیاد کامپیوتر #Python #پیمایش گراف #سوالات چالشی برنامه‌نویسی #مسئله‌ی کوله‌پشتی #مسابقه برنامه‌نویسی #برنامه‌نویسی ++C #معرفی وب‌سایت #الگوریتم‌های بازگشتی #مسأله‌های برنامه‌نویسی #حل سوالات ACM-ICPC #صف #نمونه سوال مسابقه ACM