الگوریتمستان

برنامه‌نویسی، طراحی الگوریتم و حل مسئله‌های الگوریتمی

 
در صورت ناخوانا بودن نوشته‌ها، از مرورگر دیگری استفاده کنید.
نوشته‌ها با برچسب ساختمان داده نوشته‌ها با برچسب ساختمان داده - الگوریتمستان الگوریتمستان الگوریتمستان
نوشته‌ها با برچسب «

ساختمان داده

»

درخت دودویی (Binary Tree)

درختی است که هر گره آن دارای حداکثر دو گره فرزند است که به آنها فرزند راست و چپ گره گفته می‌شود. به همین ترتیب زیردرختی که فرزند راست در رأس آن قرار دارد زیردرخت راست و زیردرختی که فرزند چپ در رأس آن قرار دارد زیردرخت چپ گره نامیده می‌شوند.

  

درخت دودویی

  

درخت جستجوی دودویی (Binary Search Tree - BST)

درختی دودویی است که برای هر گره آن شروط زیر برقرار هستند:

ادامه ...

صف اولویت‌دار (یا صف اولویتی - Priority Queue) از جمله ساختمان داده‌های بسیار پرکاربرد است. در صف عادی از تکنیک FIFO - مخفف First In First Out - استفاده می‌شود. در این تکنیک، مثل یک صف نانوایی، داده‌ها به ترتیب ورود پشت سر هم در صف قرار می‌گیرند. بنابراین اولین داده‌ی ورودی، اولین داده‌ی خروجی نیز خواهد بود. اما در صف اولویت‌دار برای هر داده، اولویتی - نه لزوما منحصربفرد - مشخص می‌شود. صف اولویت را می‌توان به اورژانس یک بیمارستان تشبیه کرد که هر بیمار با شدت بیماری بیشتر اولویت بیشتری برای رسیدگی دارد. سیستم عامل کامپیوتر هم برای مدیریت پردازش‌ها از صف‌های اولویت‌دار استفاده می‌کند.

ادامه ...

درخت دودویی کامل

یک درخت دودویی کامل است، هرگاه تمامی سطوح درخت به غیر از احتمالا آخرین سطح پر بوده و برگ‌های سطح آخر از سمت چپ قرار گرفته باشند.

  

به یک مثال دقت کنید:

  

درخت هیپ یا هرم یا کپه

  

همانطور که مشاهده می‌کنید، تمامی سطوح درخت به غیر از آخرین سطح به طور کامل پر و همه‌ی برگ‌های سطح آخر نیز در سمت چپ درخت هستند. در واقع تمامی برگ‌های درخت دودویی کامل در دو سطح آخر آن قرار دارند.

ادامه ...

مبحث لیست‌های پیوندی یکی از شاخه‌های ساختمان داده‌ها است که حرف اول را در آن آشنایی با اشاره‌گرها و مفهوم آن می‌زند. برای این که بتوانید در مباحث مختلف ساختمان داده‌ها از قبیل لیست‌های پیوندی، صف، پشته و به ویژه درخت موفق باشید، باید مفهوم اشاره‌گرها را خوب متوجه شده باشید.

در مطالب قبلی اشاره شد که آرایه‌های ایستا با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، نمی‌توانند در همه‌ی مواقع نیاز ما را برآورده کنند. به همین خاطر آرایه‌های پویا را به خدمت می‌گیریم. اما آرایه‌های پویا هم معایبی دارند. بزرگترین مشکل آرایه‌ها - چه ایستا و چه پویا - این است که اندازه‌ی ثابتی دارند و امکان تغییر اندازه پس از تعریف آنها وجود ندارد. این ویژگی گاهی چندان مهم نیست. مثلا فرض کنید قصد داریم یک ماتریس با ابعاد نامشخص را در یک آرایه‌ی دو بعدی به گونه‌ای قرار دهیم که با مشکل کمبود فضا و یا فضای اضافی مواجه نشویم. آرایه‌ی ایستا در این مورد کمکی به ما نمی‌کند. اما آرایه‌ی پویا به خوبی این مشکل را برطرف می‌کند.

ادامه ...

الگوریتمستان در تلگرام

   

 

پیوند کوتاه:
برچسب‌ها
#جستجوی اول عمق #محاسبات ریاضی #الگوریتم‌های تقسیم و غلبه #دانلود کتاب #الگوریتم فلوید-وارشال #ترجمه‌ی فارسی سوالات برنامه‌نویسی #Python #الگوریتم‌های کوتاهترین مسیر #ترجمه‌ی فارسی سوالات ACM #آموزش ساختمان داده‌ها #گراف #درخت پوشا #صف #حل سوالات Timus Online Judge #الگوریتم‌های حریصانه #الگوریتم‌های برنامه‌نویسی پویا #مسئله‌ی کوله‌پشتی #ساختمان داده #آموزش برنامه‌نویسی ++C #حل سوالات مسابقات برنامه‌نویسی #برنامه‌نویسی #نکات برنامه‌نویسی #درخت‌ها #وبلاگ #آموزش طراحی الگوریتم #الگوریتم‌های مرتب‌سازی #سوالات مسابقات برنامه‌نویسی بیان #نمونه سوالات مسابقه برنامه‌نویسی #ترجمه فارسی سوالات کتاب Programming Challenges #ویدئوی آموزشی #آمادگی مسابقه ACM #نمونه سوال فارسی مسابقه‌ی ACM #تمرین مسابقه برنامه‌نویسی #تمرین طراحی الگوریتم #معرفی وب‌سایت #کتابخانه قالب استاندارد ++C #الگوریتم‌های بازگشتی #سوالات مسابقات ACM-ICPC #تکنیک‌های طراحی الگوریتم #پیمایش گراف #کتاب الکترونیکی #حل سوالات UVa Online Judge #مسابقات برنامه‌نویسی #مسابقه برنامه‌نویسی #مسأله‌های برنامه‌نویسی #مسئله‌های الگوریتمی #الگوریتم #مسئله‌های برنامه‌نویسی #نمونه سوال فارسی مسابقات برنامه‌نویسی #مسابقه برنامه نویسی #نمونه سوال مسابقه ACM #تمرین المپیاد کامپیوتر #آمادگی مسابقه برنامه‌نویسی #جستجوی اول سطح #کتاب مسابقات برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های مسیریابی #مسابقات برنامه‌نویسی ACM #حل سوالات ACM-ICPC #ماتریس #کتاب الگوریتم #منبع آموزشی #تمرین مسابقه‌ی برنامه‌نویسی ای‌سی‌ام #الگوریتم دایکسترا #برنامه‌نویسی ++C #سوالات UVa Online Judge #الگوریتم‌های عقبگرد #مسأله‌های الگوریتمی #آموزش الگوریتم #حل مسئله‌‌ی الگوریتمی #سوالات برنامه‌نویسی #ترجمه‌ی فارسی سوالات UVa Online Judge #سوالات چالشی برنامه‌نویسی #آمادگی المپیاد کامپیوتر #نمونه سوال فارسی مسابقات ACM #الگوریتم‌های گراف