الگوریتمستان

برنامه‌نویسی، طراحی الگوریتم و حل مسئله‌های الگوریتمی

 
در صورت ناخوانا بودن نوشته‌ها، از مرورگر دیگری استفاده کنید.
نوشته‌ها با برچسب ساختمان داده نوشته‌ها با برچسب ساختمان داده - الگوریتمستان الگوریتمستان الگوریتمستان
نوشته‌ها با برچسب «

ساختمان داده

»

درخت دودویی (Binary Tree)

درختی است که هر گره آن دارای حداکثر دو گره فرزند است که به آنها فرزند راست و چپ گره گفته می‌شود. به همین ترتیب زیردرختی که فرزند راست در رأس آن قرار دارد زیردرخت راست و زیردرختی که فرزند چپ در رأس آن قرار دارد زیردرخت چپ گره نامیده می‌شوند.

  

درخت دودویی

  

درخت جستجوی دودویی (Binary Search Tree - BST)

درختی دودویی است که برای هر گره آن شروط زیر برقرار هستند:

ادامه ...

صف اولویت‌دار (یا صف اولویتی - Priority Queue) از جمله ساختمان داده‌های بسیار پرکاربرد است. در صف عادی از تکنیک FIFO - مخفف First In First Out - استفاده می‌شود. در این تکنیک، مثل یک صف نانوایی، داده‌ها به ترتیب ورود پشت سر هم در صف قرار می‌گیرند. بنابراین اولین داده‌ی ورودی، اولین داده‌ی خروجی نیز خواهد بود. اما در صف اولویت‌دار برای هر داده، اولویتی - نه لزوما منحصربفرد - مشخص می‌شود. صف اولویت را می‌توان به اورژانس یک بیمارستان تشبیه کرد که هر بیمار با شدت بیماری بیشتر اولویت بیشتری برای رسیدگی دارد. سیستم عامل کامپیوتر هم برای مدیریت پردازش‌ها از صف‌های اولویت‌دار استفاده می‌کند.

ادامه ...

درخت دودویی کامل

یک درخت دودویی کامل است، هرگاه تمامی سطوح درخت به غیر از احتمالا آخرین سطح پر بوده و برگ‌های سطح آخر از سمت چپ قرار گرفته باشند.

  

به یک مثال دقت کنید:

  

درخت هیپ یا هرم یا کپه

  

همانطور که مشاهده می‌کنید، تمامی سطوح درخت به غیر از آخرین سطح به طور کامل پر و همه‌ی برگ‌های سطح آخر نیز در سمت چپ درخت هستند. در واقع تمامی برگ‌های درخت دودویی کامل در دو سطح آخر آن قرار دارند.

ادامه ...

مبحث لیست‌های پیوندی یکی از شاخه‌های ساختمان داده‌ها است که حرف اول را در آن آشنایی با اشاره‌گرها و مفهوم آن می‌زند. برای این که بتوانید در مباحث مختلف ساختمان داده‌ها از قبیل لیست‌های پیوندی، صف، پشته و به ویژه درخت موفق باشید، باید مفهوم اشاره‌گرها را خوب متوجه شده باشید.

در مطالب قبلی اشاره شد که آرایه‌های ایستا با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، نمی‌توانند در همه‌ی مواقع نیاز ما را برآورده کنند. به همین خاطر آرایه‌های پویا را به خدمت می‌گیریم. اما آرایه‌های پویا هم معایبی دارند. بزرگترین مشکل آرایه‌ها - چه ایستا و چه پویا - این است که اندازه‌ی ثابتی دارند و امکان تغییر اندازه پس از تعریف آنها وجود ندارد. این ویژگی گاهی چندان مهم نیست. مثلا فرض کنید قصد داریم یک ماتریس با ابعاد نامشخص را در یک آرایه‌ی دو بعدی به گونه‌ای قرار دهیم که با مشکل کمبود فضا و یا فضای اضافی مواجه نشویم. آرایه‌ی ایستا در این مورد کمکی به ما نمی‌کند. اما آرایه‌ی پویا به خوبی این مشکل را برطرف می‌کند.

ادامه ...

الگوریتمستان در تلگرام

   

 

پیوند کوتاه:
برچسب‌ها
#سوالات برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های عقبگرد #کتاب الگوریتم #برنامه‌نویسی #مسأله‌های الگوریتمی #حل سوالات Timus Online Judge #آمادگی مسابقه ACM #پیمایش گراف #تمرین المپیاد کامپیوتر #جستجوی اول عمق #مسأله‌های برنامه‌نویسی #کتاب الکترونیکی #سوالات چالشی برنامه‌نویسی #مسئله‌های برنامه‌نویسی #آمادگی مسابقه برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های تقسیم و غلبه #الگوریتم #تکنیک‌های طراحی الگوریتم #سوالات مسابقات ACM-ICPC #معرفی وب‌سایت #درخت‌ها #صف #نمونه سوال فارسی مسابقه‌ی ACM #مسابقات برنامه‌نویسی ACM #تمرین طراحی الگوریتم #حل سوالات ACM-ICPC #نمونه سوالات مسابقه برنامه‌نویسی #آموزش ساختمان داده‌ها #وبلاگ #حل مسئله‌‌ی الگوریتمی #جستجوی اول سطح #محاسبات ریاضی #سوالات مسابقات برنامه‌نویسی بیان #دانلود کتاب #الگوریتم فلوید-وارشال #منبع آموزشی #آموزش طراحی الگوریتم #الگوریتم‌های بازگشتی #الگوریتم دایکسترا #مسئله‌های الگوریتمی #تمرین مسابقه برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های مسیریابی #مسابقه برنامه نویسی #نمونه سوال فارسی مسابقات برنامه‌نویسی #ترجمه‌ی فارسی سوالات برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های برنامه‌نویسی پویا #ویدئوی آموزشی #آموزش الگوریتم #الگوریتم‌های مرتب‌سازی #آمادگی المپیاد کامپیوتر #مسابقه برنامه‌نویسی #کتاب مسابقات برنامه‌نویسی #گراف #نکات برنامه‌نویسی #ترجمه‌ی فارسی سوالات ACM #کتابخانه قالب استاندارد ++C #آموزش برنامه‌نویسی ++C #الگوریتم‌های کوتاهترین مسیر #حل سوالات UVa Online Judge #برنامه‌نویسی ++C #حل سوالات مسابقات برنامه‌نویسی #تمرین مسابقه‌ی برنامه‌نویسی ای‌سی‌ام #ترجمه فارسی سوالات کتاب Programming Challenges #ساختمان داده #مسابقات برنامه‌نویسی #نمونه سوال مسابقه ACM #الگوریتم‌های حریصانه #Python #سوالات UVa Online Judge #ماتریس #الگوریتم‌های گراف #ترجمه‌ی فارسی سوالات UVa Online Judge #مسئله‌ی کوله‌پشتی #درخت پوشا #نمونه سوال فارسی مسابقات ACM