الگوریتمستان

برنامه‌نویسی، طراحی الگوریتم و حل مسئله‌های الگوریتمی

 
در صورت ناخوانا بودن نوشته‌ها، از مرورگر دیگری استفاده کنید.
نوشته‌ها با برچسب ساختمان داده نوشته‌ها با برچسب ساختمان داده - الگوریتمستان الگوریتمستان الگوریتمستان
نوشته‌ها با برچسب «

ساختمان داده

»

درخت دودویی (Binary Tree)

درختی است که هر گره آن دارای حداکثر دو گره فرزند است که به آنها فرزند راست و چپ گره گفته می‌شود. به همین ترتیب زیردرختی که فرزند راست در رأس آن قرار دارد زیردرخت راست و زیردرختی که فرزند چپ در رأس آن قرار دارد زیردرخت چپ گره نامیده می‌شوند.

  

درخت دودویی

  

درخت جستجوی دودویی (Binary Search Tree - BST)

درختی دودویی است که برای هر گره آن شروط زیر برقرار هستند:

ادامه ...

صف اولویت‌دار (یا صف اولویتی - Priority Queue) از جمله ساختمان داده‌های بسیار پرکاربرد است. در صف عادی از تکنیک FIFO - مخفف First In First Out - استفاده می‌شود. در این تکنیک، مثل یک صف نانوایی، داده‌ها به ترتیب ورود پشت سر هم در صف قرار می‌گیرند. بنابراین اولین داده‌ی ورودی، اولین داده‌ی خروجی نیز خواهد بود. اما در صف اولویت‌دار برای هر داده، اولویتی - نه لزوما منحصربفرد - مشخص می‌شود. صف اولویت را می‌توان به اورژانس یک بیمارستان تشبیه کرد که هر بیمار با شدت بیماری بیشتر اولویت بیشتری برای رسیدگی دارد. سیستم عامل کامپیوتر هم برای مدیریت پردازش‌ها از صف‌های اولویت‌دار استفاده می‌کند.

ادامه ...

درخت دودویی کامل

یک درخت دودویی کامل است، هرگاه تمامی سطوح درخت به غیر از احتمالا آخرین سطح پر بوده و برگ‌های سطح آخر از سمت چپ قرار گرفته باشند.

  

به یک مثال دقت کنید:

  

درخت هیپ یا هرم یا کپه

  

همانطور که مشاهده می‌کنید، تمامی سطوح درخت به غیر از آخرین سطح به طور کامل پر و همه‌ی برگ‌های سطح آخر نیز در سمت چپ درخت هستند. در واقع تمامی برگ‌های درخت دودویی کامل در دو سطح آخر آن قرار دارند.

ادامه ...

مبحث لیست‌های پیوندی یکی از شاخه‌های ساختمان داده‌ها است که حرف اول را در آن آشنایی با اشاره‌گرها و مفهوم آن می‌زند. برای این که بتوانید در مباحث مختلف ساختمان داده‌ها از قبیل لیست‌های پیوندی، صف، پشته و به ویژه درخت موفق باشید، باید مفهوم اشاره‌گرها را خوب متوجه شده باشید.

در مطالب قبلی اشاره شد که آرایه‌های ایستا با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، نمی‌توانند در همه‌ی مواقع نیاز ما را برآورده کنند. به همین خاطر آرایه‌های پویا را به خدمت می‌گیریم. اما آرایه‌های پویا هم معایبی دارند. بزرگترین مشکل آرایه‌ها - چه ایستا و چه پویا - این است که اندازه‌ی ثابتی دارند و امکان تغییر اندازه پس از تعریف آنها وجود ندارد. این ویژگی گاهی چندان مهم نیست. مثلا فرض کنید قصد داریم یک ماتریس با ابعاد نامشخص را در یک آرایه‌ی دو بعدی به گونه‌ای قرار دهیم که با مشکل کمبود فضا و یا فضای اضافی مواجه نشویم. آرایه‌ی ایستا در این مورد کمکی به ما نمی‌کند. اما آرایه‌ی پویا به خوبی این مشکل را برطرف می‌کند.

ادامه ...

الگوریتمستان در تلگرام

   

 

پیوند کوتاه:
برچسب‌ها
#الگوریتم‌های تقسیم و غلبه #تمرین طراحی الگوریتم #ترجمه فارسی سوالات کتاب Programming Challenges #درخت پوشا #الگوریتم‌های گراف #نمونه سوال فارسی مسابقات ACM #مسئله‌های الگوریتمی #نمونه سوال فارسی مسابقات برنامه‌نویسی #حل سوالات مسابقات برنامه‌نویسی #مسابقه برنامه نویسی #الگوریتم‌های برنامه‌نویسی پویا #منبع آموزشی #ساختمان داده #آموزش برنامه‌نویسی ++C #آموزش الگوریتم #حل سوالات Timus Online Judge #حل سوالات ACM-ICPC #کتاب مسابقات برنامه‌نویسی #کتاب الگوریتم #مسابقه برنامه‌نویسی #ترجمه‌ی فارسی سوالات ACM #نکات برنامه‌نویسی #الگوریتم #حل مسئله‌‌ی الگوریتمی #نمونه سوال فارسی مسابقه‌ی ACM #نمونه سوال مسابقه ACM #درخت‌ها #سوالات چالشی برنامه‌نویسی #تمرین مسابقه برنامه‌نویسی #تمرین المپیاد کامپیوتر #الگوریتم‌های مرتب‌سازی #الگوریتم‌های حریصانه #ویدئوی آموزشی #آمادگی المپیاد کامپیوتر #سوالات مسابقات ACM-ICPC #مسأله‌های الگوریتمی #آموزش طراحی الگوریتم #جستجوی اول عمق #برنامه‌نویسی #آموزش ساختمان داده‌ها #معرفی وب‌سایت #آمادگی مسابقه برنامه‌نویسی #الگوریتم دایکسترا #آمادگی مسابقه ACM #مسئله‌ی کوله‌پشتی #برنامه‌نویسی ++C #مسأله‌های برنامه‌نویسی #مسئله‌های برنامه‌نویسی #ترجمه‌ی فارسی سوالات برنامه‌نویسی #ترجمه‌ی فارسی سوالات UVa Online Judge #کتابخانه قالب استاندارد ++C #حل سوالات UVa Online Judge #صف #مسابقات برنامه‌نویسی ACM #الگوریتم‌های کوتاهترین مسیر #جستجوی اول سطح #ماتریس #گراف #سوالات مسابقات برنامه‌نویسی بیان #الگوریتم‌های بازگشتی #کتاب الکترونیکی #تمرین مسابقه‌ی برنامه‌نویسی ای‌سی‌ام #نمونه سوالات مسابقه برنامه‌نویسی #وبلاگ #الگوریتم‌های عقبگرد #محاسبات ریاضی #الگوریتم فلوید-وارشال #پیمایش گراف #سوالات برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های مسیریابی #سوالات UVa Online Judge #تکنیک‌های طراحی الگوریتم #دانلود کتاب #مسابقات برنامه‌نویسی