الگوریتمستان

برنامه‌نویسی، طراحی الگوریتم و حل مسئله‌های الگوریتمی

 
در صورت ناخوانا بودن نوشته‌ها، از مرورگر دیگری استفاده کنید.
نوشته‌ها با برچسب ساختمان داده نوشته‌ها با برچسب ساختمان داده - الگوریتمستان الگوریتمستان الگوریتمستان
نوشته‌ها با برچسب «

ساختمان داده

»

درخت دودویی (Binary Tree)

درختی است که هر گره آن دارای حداکثر دو گره فرزند است که به آنها فرزند راست و چپ گره گفته می‌شود. به همین ترتیب زیردرختی که فرزند راست در رأس آن قرار دارد زیردرخت راست و زیردرختی که فرزند چپ در رأس آن قرار دارد زیردرخت چپ گره نامیده می‌شوند.

  

درخت دودویی

  

درخت جستجوی دودویی (Binary Search Tree - BST)

درختی دودویی است که برای هر گره آن شروط زیر برقرار هستند:

ادامه ...

صف اولویت‌دار (یا صف اولویتی - Priority Queue) از جمله ساختمان داده‌های بسیار پرکاربرد است. در صف عادی از تکنیک FIFO - مخفف First In First Out - استفاده می‌شود. در این تکنیک، مثل یک صف نانوایی، داده‌ها به ترتیب ورود پشت سر هم در صف قرار می‌گیرند. بنابراین اولین داده‌ی ورودی، اولین داده‌ی خروجی نیز خواهد بود. اما در صف اولویت‌دار برای هر داده، اولویتی - نه لزوما منحصربفرد - مشخص می‌شود. صف اولویت را می‌توان به اورژانس یک بیمارستان تشبیه کرد که هر بیمار با شدت بیماری بیشتر اولویت بیشتری برای رسیدگی دارد. سیستم عامل کامپیوتر هم برای مدیریت پردازش‌ها از صف‌های اولویت‌دار استفاده می‌کند.

ادامه ...

درخت دودویی کامل

یک درخت دودویی کامل است، هرگاه تمامی سطوح درخت به غیر از احتمالا آخرین سطح پر بوده و برگ‌های سطح آخر از سمت چپ قرار گرفته باشند.

  

به یک مثال دقت کنید:

  

درخت هیپ یا هرم یا کپه

  

همانطور که مشاهده می‌کنید، تمامی سطوح درخت به غیر از آخرین سطح به طور کامل پر و همه‌ی برگ‌های سطح آخر نیز در سمت چپ درخت هستند. در واقع تمامی برگ‌های درخت دودویی کامل در دو سطح آخر آن قرار دارند.

ادامه ...

مبحث لیست‌های پیوندی یکی از شاخه‌های ساختمان داده‌ها است که حرف اول را در آن آشنایی با اشاره‌گرها و مفهوم آن می‌زند. برای این که بتوانید در مباحث مختلف ساختمان داده‌ها از قبیل لیست‌های پیوندی، صف، پشته و به ویژه درخت موفق باشید، باید مفهوم اشاره‌گرها را خوب متوجه شده باشید.

در مطالب قبلی اشاره شد که آرایه‌های ایستا با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، نمی‌توانند در همه‌ی مواقع نیاز ما را برآورده کنند. به همین خاطر آرایه‌های پویا را به خدمت می‌گیریم. اما آرایه‌های پویا هم معایبی دارند. بزرگترین مشکل آرایه‌ها - چه ایستا و چه پویا - این است که اندازه‌ی ثابتی دارند و امکان تغییر اندازه پس از تعریف آنها وجود ندارد. این ویژگی گاهی چندان مهم نیست. مثلا فرض کنید قصد داریم یک ماتریس با ابعاد نامشخص را در یک آرایه‌ی دو بعدی به گونه‌ای قرار دهیم که با مشکل کمبود فضا و یا فضای اضافی مواجه نشویم. آرایه‌ی ایستا در این مورد کمکی به ما نمی‌کند. اما آرایه‌ی پویا به خوبی این مشکل را برطرف می‌کند.

ادامه ...

الگوریتمستان در تلگرام

   

 

پیوند کوتاه:
برچسب‌ها
#الگوریتم‌های کوتاهترین مسیر #نمونه سوال فارسی مسابقات ACM #دانلود کتاب #تمرین المپیاد کامپیوتر #کتاب الگوریتم #مسئله‌های برنامه‌نویسی #مسابقات برنامه‌نویسی ACM #سوالات برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های تقسیم و غلبه #ترجمه‌ی فارسی سوالات برنامه‌نویسی #کتاب الکترونیکی #نمونه سوال مسابقه ACM #ترجمه فارسی سوالات کتاب Programming Challenges #الگوریتم‌های حریصانه #تمرین طراحی الگوریتم #آموزش طراحی الگوریتم #حل سوالات ACM-ICPC #گراف #وبلاگ #مسابقه برنامه‌نویسی #منبع آموزشی #الگوریتم فلوید-وارشال #برنامه‌نویسی ++C #حل مسئله‌‌ی الگوریتمی #درخت‌ها #الگوریتم‌های برنامه‌نویسی پویا #سوالات مسابقات ACM-ICPC #الگوریتم‌های گراف #حل سوالات مسابقات برنامه‌نویسی #ترجمه‌ی فارسی سوالات ACM #الگوریتم‌های مرتب‌سازی #حل سوالات UVa Online Judge #صف #نمونه سوال فارسی مسابقه‌ی ACM #مسابقات برنامه‌نویسی #Python #آموزش برنامه‌نویسی ++C #سوالات UVa Online Judge #جستجوی اول عمق #مسأله‌های الگوریتمی #آموزش الگوریتم #محاسبات ریاضی #الگوریتم‌های بازگشتی #ویدئوی آموزشی #الگوریتم‌های مسیریابی #ترجمه‌ی فارسی سوالات UVa Online Judge #پیمایش گراف #نمونه سوال فارسی مسابقات برنامه‌نویسی #آمادگی مسابقه برنامه‌نویسی #ساختمان داده #سوالات چالشی برنامه‌نویسی #تمرین مسابقه برنامه‌نویسی #نمونه سوالات مسابقه برنامه‌نویسی #نکات برنامه‌نویسی #سوالات مسابقات برنامه‌نویسی بیان #تمرین مسابقه‌ی برنامه‌نویسی ای‌سی‌ام #آموزش ساختمان داده‌ها #حل سوالات Timus Online Judge #الگوریتم‌های عقبگرد #کتاب مسابقات برنامه‌نویسی #آمادگی المپیاد کامپیوتر #مسأله‌های برنامه‌نویسی #جستجوی اول سطح #درخت پوشا #برنامه‌نویسی #تکنیک‌های طراحی الگوریتم #ماتریس #کتابخانه قالب استاندارد ++C #معرفی وب‌سایت #الگوریتم #مسئله‌ی کوله‌پشتی #آمادگی مسابقه ACM #الگوریتم دایکسترا #مسئله‌های الگوریتمی #مسابقه برنامه نویسی