الگوریتمستان

برنامه‌نویسی، طراحی الگوریتم و حل مسئله‌های الگوریتمی

 
در صورت ناخوانا بودن نوشته‌ها، از مرورگر دیگری استفاده کنید.
نوشته‌ها با برچسب ساختمان داده نوشته‌ها با برچسب ساختمان داده - الگوریتمستان الگوریتمستان الگوریتمستان
نوشته‌ها با برچسب «

ساختمان داده

»

درخت دودویی (Binary Tree)

درختی است که هر گره آن دارای حداکثر دو گره فرزند است که به آنها فرزند راست و چپ گره گفته می‌شود. به همین ترتیب زیردرختی که فرزند راست در رأس آن قرار دارد زیردرخت راست و زیردرختی که فرزند چپ در رأس آن قرار دارد زیردرخت چپ گره نامیده می‌شوند.

  

درخت دودویی

  

درخت جستجوی دودویی (Binary Search Tree - BST)

درختی دودویی است که برای هر گره آن شروط زیر برقرار هستند:

ادامه ...

صف اولویت‌دار (یا صف اولویتی - Priority Queue) از جمله ساختمان داده‌های بسیار پرکاربرد است. در صف عادی از تکنیک FIFO - مخفف First In First Out - استفاده می‌شود. در این تکنیک، مثل یک صف نانوایی، داده‌ها به ترتیب ورود پشت سر هم در صف قرار می‌گیرند. بنابراین اولین داده‌ی ورودی، اولین داده‌ی خروجی نیز خواهد بود. اما در صف اولویت‌دار برای هر داده، اولویتی - نه لزوما منحصربفرد - مشخص می‌شود. صف اولویت را می‌توان به اورژانس یک بیمارستان تشبیه کرد که هر بیمار با شدت بیماری بیشتر اولویت بیشتری برای رسیدگی دارد. سیستم عامل کامپیوتر هم برای مدیریت پردازش‌ها از صف‌های اولویت‌دار استفاده می‌کند.

ادامه ...

درخت دودویی کامل

یک درخت دودویی کامل است، هرگاه تمامی سطوح درخت به غیر از احتمالا آخرین سطح پر بوده و برگ‌های سطح آخر از سمت چپ قرار گرفته باشند.

  

به یک مثال دقت کنید:

  

درخت هیپ یا هرم یا کپه

  

همانطور که مشاهده می‌کنید، تمامی سطوح درخت به غیر از آخرین سطح به طور کامل پر و همه‌ی برگ‌های سطح آخر نیز در سمت چپ درخت هستند. در واقع تمامی برگ‌های درخت دودویی کامل در دو سطح آخر آن قرار دارند.

ادامه ...

مبحث لیست‌های پیوندی یکی از شاخه‌های ساختمان داده‌ها است که حرف اول را در آن آشنایی با اشاره‌گرها و مفهوم آن می‌زند. برای این که بتوانید در مباحث مختلف ساختمان داده‌ها از قبیل لیست‌های پیوندی، صف، پشته و به ویژه درخت موفق باشید، باید مفهوم اشاره‌گرها را خوب متوجه شده باشید.

در مطالب قبلی اشاره شد که آرایه‌های ایستا با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، نمی‌توانند در همه‌ی مواقع نیاز ما را برآورده کنند. به همین خاطر آرایه‌های پویا را به خدمت می‌گیریم. اما آرایه‌های پویا هم معایبی دارند. بزرگترین مشکل آرایه‌ها - چه ایستا و چه پویا - این است که اندازه‌ی ثابتی دارند و امکان تغییر اندازه پس از تعریف آنها وجود ندارد. این ویژگی گاهی چندان مهم نیست. مثلا فرض کنید قصد داریم یک ماتریس با ابعاد نامشخص را در یک آرایه‌ی دو بعدی به گونه‌ای قرار دهیم که با مشکل کمبود فضا و یا فضای اضافی مواجه نشویم. آرایه‌ی ایستا در این مورد کمکی به ما نمی‌کند. اما آرایه‌ی پویا به خوبی این مشکل را برطرف می‌کند.

ادامه ...

الگوریتمستان در تلگرام

   

 

پیوند کوتاه:
برچسب‌ها
#نکات برنامه‌نویسی #منبع آموزشی #ترجمه‌ی فارسی سوالات ACM #مسابقات برنامه‌نویسی #ویدئوی آموزشی #درخت پوشا #ماتریس #الگوریتم‌های تقسیم و غلبه #آموزش طراحی الگوریتم #الگوریتم #کتاب الگوریتم #تمرین المپیاد کامپیوتر #ترجمه‌ی فارسی سوالات UVa Online Judge #برنامه‌نویسی ++C #ساختمان داده #سوالات UVa Online Judge #مسأله‌های الگوریتمی #صف #جستجوی اول سطح #ترجمه فارسی سوالات کتاب Programming Challenges #حل سوالات Timus Online Judge #نمونه سوالات مسابقه برنامه‌نویسی #مسئله‌ی کوله‌پشتی #مسابقه برنامه‌نویسی #تمرین طراحی الگوریتم #حل سوالات مسابقات برنامه‌نویسی #سوالات مسابقات ACM-ICPC #الگوریتم فلوید-وارشال #الگوریتم‌های کوتاهترین مسیر #سوالات چالشی برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های مرتب‌سازی #گراف #آموزش الگوریتم #مسأله‌های برنامه‌نویسی #دانلود کتاب #تمرین مسابقه‌ی برنامه‌نویسی ای‌سی‌ام #سوالات مسابقات برنامه‌نویسی بیان #حل سوالات UVa Online Judge #درخت‌ها #الگوریتم‌های حریصانه #نمونه سوال مسابقه ACM #محاسبات ریاضی #کتاب مسابقات برنامه‌نویسی #برنامه‌نویسی #آمادگی المپیاد کامپیوتر #حل سوالات ACM-ICPC #آمادگی مسابقه ACM #آموزش برنامه‌نویسی ++C #کتاب الکترونیکی #الگوریتم‌های برنامه‌نویسی پویا #پیمایش گراف #ترجمه‌ی فارسی سوالات برنامه‌نویسی #تکنیک‌های طراحی الگوریتم #الگوریتم‌های عقبگرد #مسابقات برنامه‌نویسی ACM #مسابقه برنامه نویسی #حل مسئله‌‌ی الگوریتمی #سوالات برنامه‌نویسی #نمونه سوال فارسی مسابقه‌ی ACM #الگوریتم‌های مسیریابی #نمونه سوال فارسی مسابقات ACM #وبلاگ #الگوریتم‌های گراف #مسئله‌های برنامه‌نویسی #آموزش ساختمان داده‌ها #کتابخانه قالب استاندارد ++C #مسئله‌های الگوریتمی #الگوریتم‌های بازگشتی #Python #تمرین مسابقه برنامه‌نویسی #جستجوی اول عمق #نمونه سوال فارسی مسابقات برنامه‌نویسی #آمادگی مسابقه برنامه‌نویسی #الگوریتم دایکسترا #معرفی وب‌سایت