الگوریتمستان

برنامه‌نویسی، طراحی الگوریتم و حل مسئله‌های الگوریتمی

 
در صورت ناخوانا بودن نوشته‌ها، از مرورگر دیگری استفاده کنید.
نوشته‌ها با برچسب ساختمان داده نوشته‌ها با برچسب ساختمان داده - الگوریتمستان الگوریتمستان الگوریتمستان
نوشته‌ها با برچسب «

ساختمان داده

»

درخت دودویی (Binary Tree)

درختی است که هر گره آن دارای حداکثر دو گره فرزند است که به آنها فرزند راست و چپ گره گفته می‌شود. به همین ترتیب زیردرختی که فرزند راست در رأس آن قرار دارد زیردرخت راست و زیردرختی که فرزند چپ در رأس آن قرار دارد زیردرخت چپ گره نامیده می‌شوند.

  

درخت دودویی

  

درخت جستجوی دودویی (Binary Search Tree - BST)

درختی دودویی است که برای هر گره آن شروط زیر برقرار هستند:

ادامه ...

صف اولویت‌دار (یا صف اولویتی - Priority Queue) از جمله ساختمان داده‌های بسیار پرکاربرد است. در صف عادی از تکنیک FIFO - مخفف First In First Out - استفاده می‌شود. در این تکنیک، مثل یک صف نانوایی، داده‌ها به ترتیب ورود پشت سر هم در صف قرار می‌گیرند. بنابراین اولین داده‌ی ورودی، اولین داده‌ی خروجی نیز خواهد بود. اما در صف اولویت‌دار برای هر داده، اولویتی - نه لزوما منحصربفرد - مشخص می‌شود. صف اولویت را می‌توان به اورژانس یک بیمارستان تشبیه کرد که هر بیمار با شدت بیماری بیشتر اولویت بیشتری برای رسیدگی دارد. سیستم عامل کامپیوتر هم برای مدیریت پردازش‌ها از صف‌های اولویت‌دار استفاده می‌کند.

ادامه ...

درخت دودویی کامل

یک درخت دودویی کامل است، هرگاه تمامی سطوح درخت به غیر از احتمالا آخرین سطح پر بوده و برگ‌های سطح آخر از سمت چپ قرار گرفته باشند.

  

به یک مثال دقت کنید:

  

درخت هیپ یا هرم یا کپه

  

همانطور که مشاهده می‌کنید، تمامی سطوح درخت به غیر از آخرین سطح به طور کامل پر و همه‌ی برگ‌های سطح آخر نیز در سمت چپ درخت هستند. در واقع تمامی برگ‌های درخت دودویی کامل در دو سطح آخر آن قرار دارند.

ادامه ...

مبحث لیست‌های پیوندی یکی از شاخه‌های ساختمان داده‌ها است که حرف اول را در آن آشنایی با اشاره‌گرها و مفهوم آن می‌زند. برای این که بتوانید در مباحث مختلف ساختمان داده‌ها از قبیل لیست‌های پیوندی، صف، پشته و به ویژه درخت موفق باشید، باید مفهوم اشاره‌گرها را خوب متوجه شده باشید.

در مطالب قبلی اشاره شد که آرایه‌های ایستا با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، نمی‌توانند در همه‌ی مواقع نیاز ما را برآورده کنند. به همین خاطر آرایه‌های پویا را به خدمت می‌گیریم. اما آرایه‌های پویا هم معایبی دارند. بزرگترین مشکل آرایه‌ها - چه ایستا و چه پویا - این است که اندازه‌ی ثابتی دارند و امکان تغییر اندازه پس از تعریف آنها وجود ندارد. این ویژگی گاهی چندان مهم نیست. مثلا فرض کنید قصد داریم یک ماتریس با ابعاد نامشخص را در یک آرایه‌ی دو بعدی به گونه‌ای قرار دهیم که با مشکل کمبود فضا و یا فضای اضافی مواجه نشویم. آرایه‌ی ایستا در این مورد کمکی به ما نمی‌کند. اما آرایه‌ی پویا به خوبی این مشکل را برطرف می‌کند.

ادامه ...

الگوریتمستان در تلگرام

   

 

پیوند کوتاه:
برچسب‌ها
#Python #ترجمه فارسی سوالات کتاب Programming Challenges #الگوریتم‌های مسیریابی #درخت‌ها #نمونه سوالات مسابقه برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های کوتاهترین مسیر #الگوریتم دایکسترا #سوالات چالشی برنامه‌نویسی #تمرین مسابقه‌ی برنامه‌نویسی ای‌سی‌ام #تمرین مسابقه برنامه‌نویسی #معرفی وب‌سایت #حل سوالات Timus Online Judge #حل مسئله‌‌ی الگوریتمی #پیمایش گراف #الگوریتم‌های بازگشتی #سوالات مسابقات ACM-ICPC #ترجمه‌ی فارسی سوالات برنامه‌نویسی #ماتریس #ترجمه‌ی فارسی سوالات ACM #الگوریتم #تمرین المپیاد کامپیوتر #منبع آموزشی #مسئله‌ی کوله‌پشتی #سوالات مسابقات برنامه‌نویسی بیان #جستجوی اول سطح #آموزش ساختمان داده‌ها #ساختمان داده #تکنیک‌های طراحی الگوریتم #حل سوالات UVa Online Judge #گراف #دانلود کتاب #نمونه سوال فارسی مسابقه‌ی ACM #تمرین طراحی الگوریتم #مسأله‌های الگوریتمی #ترجمه‌ی فارسی سوالات UVa Online Judge #کتاب الگوریتم #آموزش برنامه‌نویسی ++C #مسابقات برنامه‌نویسی #محاسبات ریاضی #آمادگی المپیاد کامپیوتر #نمونه سوال فارسی مسابقات برنامه‌نویسی #صف #مسابقه برنامه‌نویسی #آمادگی مسابقه برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های عقبگرد #حل سوالات مسابقات برنامه‌نویسی #حل سوالات ACM-ICPC #برنامه‌نویسی #نمونه سوال فارسی مسابقات ACM #ویدئوی آموزشی #آمادگی مسابقه ACM #جستجوی اول عمق #برنامه‌نویسی ++C #مسئله‌های الگوریتمی #الگوریتم‌های گراف #کتابخانه قالب استاندارد ++C #نمونه سوال مسابقه ACM #آموزش الگوریتم #سوالات UVa Online Judge #کتاب مسابقات برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های تقسیم و غلبه #سوالات برنامه‌نویسی #مسئله‌های برنامه‌نویسی #کتاب الکترونیکی #مسابقه برنامه نویسی #درخت پوشا #الگوریتم‌های مرتب‌سازی #مسابقات برنامه‌نویسی ACM #آموزش طراحی الگوریتم #الگوریتم فلوید-وارشال #نکات برنامه‌نویسی #وبلاگ #الگوریتم‌های برنامه‌نویسی پویا #الگوریتم‌های حریصانه #مسأله‌های برنامه‌نویسی