الگوریتمستان

برنامه‌نویسی، طراحی الگوریتم و حل مسئله‌های الگوریتمی

 
در صورت ناخوانا بودن نوشته‌ها، از مرورگر دیگری استفاده کنید.
نوشته‌ها با برچسب ساختمان داده نوشته‌ها با برچسب ساختمان داده - الگوریتمستان الگوریتمستان الگوریتمستان
نوشته‌ها با برچسب «

ساختمان داده

»

درخت دودویی (Binary Tree)

درختی است که هر گره آن دارای حداکثر دو گره فرزند است که به آنها فرزند راست و چپ گره گفته می‌شود. به همین ترتیب زیردرختی که فرزند راست در رأس آن قرار دارد زیردرخت راست و زیردرختی که فرزند چپ در رأس آن قرار دارد زیردرخت چپ گره نامیده می‌شوند.

  

درخت دودویی

  

درخت جستجوی دودویی (Binary Search Tree - BST)

درختی دودویی است که برای هر گره آن شروط زیر برقرار هستند:

ادامه ...

صف اولویت‌دار (یا صف اولویتی - Priority Queue) از جمله ساختمان داده‌های بسیار پرکاربرد است. در صف عادی از تکنیک FIFO - مخفف First In First Out - استفاده می‌شود. در این تکنیک، مثل یک صف نانوایی، داده‌ها به ترتیب ورود پشت سر هم در صف قرار می‌گیرند. بنابراین اولین داده‌ی ورودی، اولین داده‌ی خروجی نیز خواهد بود. اما در صف اولویت‌دار برای هر داده، اولویتی - نه لزوما منحصربفرد - مشخص می‌شود. صف اولویت را می‌توان به اورژانس یک بیمارستان تشبیه کرد که هر بیمار با شدت بیماری بیشتر اولویت بیشتری برای رسیدگی دارد. سیستم عامل کامپیوتر هم برای مدیریت پردازش‌ها از صف‌های اولویت‌دار استفاده می‌کند.

ادامه ...

درخت دودویی کامل

یک درخت دودویی کامل است، هرگاه تمامی سطوح درخت به غیر از احتمالا آخرین سطح پر بوده و برگ‌های سطح آخر از سمت چپ قرار گرفته باشند.

  

به یک مثال دقت کنید:

  

درخت هیپ یا هرم یا کپه

  

همانطور که مشاهده می‌کنید، تمامی سطوح درخت به غیر از آخرین سطح به طور کامل پر و همه‌ی برگ‌های سطح آخر نیز در سمت چپ درخت هستند. در واقع تمامی برگ‌های درخت دودویی کامل در دو سطح آخر آن قرار دارند.

ادامه ...

مبحث لیست‌های پیوندی یکی از شاخه‌های ساختمان داده‌ها است که حرف اول را در آن آشنایی با اشاره‌گرها و مفهوم آن می‌زند. برای این که بتوانید در مباحث مختلف ساختمان داده‌ها از قبیل لیست‌های پیوندی، صف، پشته و به ویژه درخت موفق باشید، باید مفهوم اشاره‌گرها را خوب متوجه شده باشید.

در مطالب قبلی اشاره شد که آرایه‌های ایستا با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، نمی‌توانند در همه‌ی مواقع نیاز ما را برآورده کنند. به همین خاطر آرایه‌های پویا را به خدمت می‌گیریم. اما آرایه‌های پویا هم معایبی دارند. بزرگترین مشکل آرایه‌ها - چه ایستا و چه پویا - این است که اندازه‌ی ثابتی دارند و امکان تغییر اندازه پس از تعریف آنها وجود ندارد. این ویژگی گاهی چندان مهم نیست. مثلا فرض کنید قصد داریم یک ماتریس با ابعاد نامشخص را در یک آرایه‌ی دو بعدی به گونه‌ای قرار دهیم که با مشکل کمبود فضا و یا فضای اضافی مواجه نشویم. آرایه‌ی ایستا در این مورد کمکی به ما نمی‌کند. اما آرایه‌ی پویا به خوبی این مشکل را برطرف می‌کند.

ادامه ...

الگوریتمستان در تلگرام

   

 

پیوند کوتاه:
برچسب‌ها
#مسابقه برنامه نویسی #مسئله‌های برنامه‌نویسی #مسأله‌های الگوریتمی #ترجمه‌ی فارسی سوالات برنامه‌نویسی #منبع آموزشی #الگوریتم‌های عقبگرد #جستجوی اول عمق #کتابخانه قالب استاندارد ++C #معرفی وب‌سایت #نمونه سوالات مسابقه برنامه‌نویسی #سوالات مسابقات ACM-ICPC #نمونه سوال مسابقه ACM #حل سوالات ACM-ICPC #پیمایش گراف #تمرین مسابقه‌ی برنامه‌نویسی ای‌سی‌ام #کتاب مسابقات برنامه‌نویسی #الگوریتم دایکسترا #حل سوالات مسابقات برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های کوتاهترین مسیر #درخت‌ها #حل سوالات Timus Online Judge #آمادگی مسابقه ACM #دانلود کتاب #آموزش ساختمان داده‌ها #نمونه سوال فارسی مسابقات برنامه‌نویسی #ویدئوی آموزشی #ترجمه‌ی فارسی سوالات UVa Online Judge #نکات برنامه‌نویسی #تمرین طراحی الگوریتم #آموزش طراحی الگوریتم #درخت پوشا #تکنیک‌های طراحی الگوریتم #سوالات چالشی برنامه‌نویسی #برنامه‌نویسی ++C #حل سوالات UVa Online Judge #تمرین مسابقه برنامه‌نویسی #صف #آمادگی المپیاد کامپیوتر #حل مسئله‌‌ی الگوریتمی #ماتریس #محاسبات ریاضی #کتاب الکترونیکی #مسابقات برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های بازگشتی #مسأله‌های برنامه‌نویسی #آموزش الگوریتم #ترجمه‌ی فارسی سوالات ACM #الگوریتم‌های برنامه‌نویسی پویا #الگوریتم‌های حریصانه #آموزش برنامه‌نویسی ++C #ساختمان داده #جستجوی اول سطح #آمادگی مسابقه برنامه‌نویسی #سوالات UVa Online Judge #الگوریتم‌های تقسیم و غلبه #برنامه‌نویسی #کتاب الگوریتم #سوالات مسابقات برنامه‌نویسی بیان #وبلاگ #تمرین المپیاد کامپیوتر #مسئله‌های الگوریتمی #گراف #الگوریتم #مسئله‌ی کوله‌پشتی #الگوریتم فلوید-وارشال #نمونه سوال فارسی مسابقه‌ی ACM #سوالات برنامه‌نویسی #ترجمه فارسی سوالات کتاب Programming Challenges #مسابقه برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های مسیریابی #الگوریتم‌های مرتب‌سازی #الگوریتم‌های گراف #نمونه سوال فارسی مسابقات ACM #مسابقات برنامه‌نویسی ACM