الگوریتمستان

برنامه‌نویسی، طراحی الگوریتم و حل مسئله‌های الگوریتمی

 
در صورت ناخوانا بودن نوشته‌ها، از مرورگر دیگری استفاده کنید.
نوشته‌ها با برچسب ساختمان داده نوشته‌ها با برچسب ساختمان داده - الگوریتمستان الگوریتمستان الگوریتمستان
نوشته‌ها با برچسب «

ساختمان داده

»

درخت دودویی (Binary Tree)

درختی است که هر گره آن دارای حداکثر دو گره فرزند است که به آنها فرزند راست و چپ گره گفته می‌شود. به همین ترتیب زیردرختی که فرزند راست در رأس آن قرار دارد زیردرخت راست و زیردرختی که فرزند چپ در رأس آن قرار دارد زیردرخت چپ گره نامیده می‌شوند.

  

درخت دودویی

  

درخت جستجوی دودویی (Binary Search Tree - BST)

درختی دودویی است که برای هر گره آن شروط زیر برقرار هستند:

ادامه ...

صف اولویت‌دار (یا صف اولویتی - Priority Queue) از جمله ساختمان داده‌های بسیار پرکاربرد است. در صف عادی از تکنیک FIFO - مخفف First In First Out - استفاده می‌شود. در این تکنیک، مثل یک صف نانوایی، داده‌ها به ترتیب ورود پشت سر هم در صف قرار می‌گیرند. بنابراین اولین داده‌ی ورودی، اولین داده‌ی خروجی نیز خواهد بود. اما در صف اولویت‌دار برای هر داده، اولویتی - نه لزوما منحصربفرد - مشخص می‌شود. صف اولویت را می‌توان به اورژانس یک بیمارستان تشبیه کرد که هر بیمار با شدت بیماری بیشتر اولویت بیشتری برای رسیدگی دارد. سیستم عامل کامپیوتر هم برای مدیریت پردازش‌ها از صف‌های اولویت‌دار استفاده می‌کند.

ادامه ...

درخت دودویی کامل

یک درخت دودویی کامل است، هرگاه تمامی سطوح درخت به غیر از احتمالا آخرین سطح پر بوده و برگ‌های سطح آخر از سمت چپ قرار گرفته باشند.

  

به یک مثال دقت کنید:

  

درخت هیپ یا هرم یا کپه

  

همانطور که مشاهده می‌کنید، تمامی سطوح درخت به غیر از آخرین سطح به طور کامل پر و همه‌ی برگ‌های سطح آخر نیز در سمت چپ درخت هستند. در واقع تمامی برگ‌های درخت دودویی کامل در دو سطح آخر آن قرار دارند.

ادامه ...

مبحث لیست‌های پیوندی یکی از شاخه‌های ساختمان داده‌ها است که حرف اول را در آن آشنایی با اشاره‌گرها و مفهوم آن می‌زند. برای این که بتوانید در مباحث مختلف ساختمان داده‌ها از قبیل لیست‌های پیوندی، صف، پشته و به ویژه درخت موفق باشید، باید مفهوم اشاره‌گرها را خوب متوجه شده باشید.

در مطالب قبلی اشاره شد که آرایه‌های ایستا با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، نمی‌توانند در همه‌ی مواقع نیاز ما را برآورده کنند. به همین خاطر آرایه‌های پویا را به خدمت می‌گیریم. اما آرایه‌های پویا هم معایبی دارند. بزرگترین مشکل آرایه‌ها - چه ایستا و چه پویا - این است که اندازه‌ی ثابتی دارند و امکان تغییر اندازه پس از تعریف آنها وجود ندارد. این ویژگی گاهی چندان مهم نیست. مثلا فرض کنید قصد داریم یک ماتریس با ابعاد نامشخص را در یک آرایه‌ی دو بعدی به گونه‌ای قرار دهیم که با مشکل کمبود فضا و یا فضای اضافی مواجه نشویم. آرایه‌ی ایستا در این مورد کمکی به ما نمی‌کند. اما آرایه‌ی پویا به خوبی این مشکل را برطرف می‌کند.

ادامه ...

الگوریتمستان در تلگرام

   

 

پیوند کوتاه:
برچسب‌ها
#پیمایش گراف #ترجمه‌ی فارسی سوالات برنامه‌نویسی #دانلود کتاب #الگوریتم فلوید-وارشال #مسأله‌های الگوریتمی #مسابقه برنامه نویسی #کتاب مسابقات برنامه‌نویسی #ساختمان داده #ویدئوی آموزشی #حل سوالات Timus Online Judge #آموزش الگوریتم #ترجمه فارسی سوالات کتاب Programming Challenges #معرفی وب‌سایت #حل سوالات UVa Online Judge #گراف #مسابقات برنامه‌نویسی #حل سوالات ACM-ICPC #تمرین مسابقه‌ی برنامه‌نویسی ای‌سی‌ام #تمرین طراحی الگوریتم #سوالات چالشی برنامه‌نویسی #صف #سوالات برنامه‌نویسی #الگوریتم دایکسترا #الگوریتم #جستجوی اول عمق #مسئله‌های برنامه‌نویسی #نمونه سوال فارسی مسابقه‌ی ACM #تمرین مسابقه برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های حریصانه #الگوریتم‌های مسیریابی #الگوریتم‌های تقسیم و غلبه #نکات برنامه‌نویسی #مسابقه برنامه‌نویسی #آموزش برنامه‌نویسی ++C #تمرین المپیاد کامپیوتر #برنامه‌نویسی ++C #ترجمه‌ی فارسی سوالات ACM #آموزش ساختمان داده‌ها #درخت پوشا #الگوریتم‌های برنامه‌نویسی پویا #حل مسئله‌‌ی الگوریتمی #وبلاگ #الگوریتم‌های مرتب‌سازی #آموزش طراحی الگوریتم #سوالات UVa Online Judge #آمادگی مسابقه برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های عقبگرد #تکنیک‌های طراحی الگوریتم #آمادگی مسابقه ACM #جستجوی اول سطح #کتاب الگوریتم #سوالات مسابقات ACM-ICPC #مسئله‌های الگوریتمی #مسابقات برنامه‌نویسی ACM #نمونه سوال فارسی مسابقات ACM #سوالات مسابقات برنامه‌نویسی بیان #حل سوالات مسابقات برنامه‌نویسی #آمادگی المپیاد کامپیوتر #الگوریتم‌های کوتاهترین مسیر #نمونه سوال مسابقه ACM #منبع آموزشی #Python #برنامه‌نویسی #ماتریس #کتابخانه قالب استاندارد ++C #نمونه سوالات مسابقه برنامه‌نویسی #مسأله‌های برنامه‌نویسی #ترجمه‌ی فارسی سوالات UVa Online Judge #نمونه سوال فارسی مسابقات برنامه‌نویسی #کتاب الکترونیکی #الگوریتم‌های گراف #مسئله‌ی کوله‌پشتی #محاسبات ریاضی #درخت‌ها #الگوریتم‌های بازگشتی