الگوریتمستان

برنامه‌نویسی، طراحی الگوریتم و حل مسئله‌های الگوریتمی

 
در صورت ناخوانا بودن نوشته‌ها، از مرورگر دیگری استفاده کنید.
نوشته‌ها با برچسب جستجوی اول سطح نوشته‌ها با برچسب جستجوی اول سطح - الگوریتمستان الگوریتمستان الگوریتمستان
نوشته‌ها با برچسب «

جستجوی اول سطح

»

مسئله

پل اردوش (اردیش - Paul Erdős) ریاضیدان مشهور و برجسته‌ی قرن بیستم است که تا پایان عمر خود تلاش گسترده‌ای برای انتشار مقالات علمی داشت و همکاری با وی در انتشار مقاله یک افتخار بزرگ برای هر ریاضیدان محسوب می‌گردد.

با توجه به آنکه همکاری با ایشان برای هر کس ممکن نبود، تلاش می‌کردند با نفراتی در انتشار مقاله‌ی علمی همکاری کنند که با این دانشمند بزرگ مقاله داشتند. این رویکرد باعث پدید آمدن عدد اردوش (Erdős number) یا فاصله‌ی همکاری اردوش شد؛ یعنی برای نویسندگانی که به صورت مستقیم با ایشان همکاری داشتند عدد 1 و برای کسانی که با این نفرات مقاله داشتند عدد 2 نسبت داده شد و ارتباطات دورتر نیز به همین ترتیب با اعداد طبیعی بعدی مشخص شدند.

ادامه ...

مسئله

جدولی با n سطر و m ستون در نظر بگیرید. در تمام خانه‌های این جدول عدد 0‌ نوشته شده است. در ابتدای کار حامد در خانه‌ای از جدول ایستاده است. او عدد این خانه را پاک می‌کند و عدد 1 را به جای آن می‌نویسد. حامد شروع به حرکت می‌کند و در هر ثانیه یک خانه به بالا، راست، پایین یا چپ می‌رود. او با وارد شدن به هر خانه، عدد نوشته شده در خانه را پاک می‌کند و عددی یک واحد بزرگتر از آخرین عددی که نوشته است را می‌نویسد و بعد از مدتی متوقف می‌شود. می‌دانیم حامد در انتهای حرکت خود تمام خانه‌های جدول را دیده است.

ادامه ...

الگوریتم پیمایش اول سطح یا جستجوی اول سطح (Breadth First Search - BFS) از جمله الگوریتم‌های مشهور پیمایش و جستجوی گراف است که در حل مسائل الگوریتمی و هوش مصنوعی کاربرد دارد. این الگوریتم برای پیمایش و جستجوی گراف از یک صف برای نگهداری ترتیب جستجو استفاده می‌کند.

الگوریتم BFS با وارد کردن گره مبدأ به صف پردازش شروع شده و تا خالی نشدن این صف مراحل زیر را تکرار می‌شود:

1- عنصر جلوی صف را به عنوان گره جاری انتخاب و از صف حذف کن.

2- گره جاری را پردازش کن.

ادامه ...

الگوریتم دایکسترا (دیکسترا، دایجسترا - Dijkstra) یک راهکار حریصانه برای یافتن کوتاهترین مسیر از مقصد ثابت (تک منبع) به سایر گره‌های گراف وزن‌دار است. این گراف می‌تواند معرف مسیرهای یک شهر و تقاطع‌های آن باشد که انبار شرکت در یک گره آن قرار داشته و هدف یافتن کوتاهترین مسیر به هر محل دیگر از این انبار است. طبیعتا این الگوریتم در یافتن کوتاهترین مسیر بین دو گره مشخص نیز کاربرد دارد. تنها شرط لازم برای استفاده از این الگوریتم نامنفی بودن وزن یال‌های گراف است.

ادامه ...

الگوریتمستان در تلگرام

   

 

پیوند کوتاه:
برچسب‌ها
#برنامه‌نویسی ++C #آموزش طراحی الگوریتم #تکنیک‌های طراحی الگوریتم #نکات برنامه‌نویسی #نمونه سوال فارسی مسابقات برنامه‌نویسی #حل سوالات مسابقات برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های حریصانه #درخت پوشا #سوالات چالشی برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های مرتب‌سازی #حل سوالات UVa Online Judge #ماتریس #ساختمان داده #مسابقه برنامه‌نویسی #درخت‌ها #کتاب مسابقات برنامه‌نویسی #ترجمه‌ی فارسی سوالات UVa Online Judge #مسأله‌های برنامه‌نویسی #آموزش برنامه‌نویسی ++C #الگوریتم‌های تقسیم و غلبه #مسأله‌های الگوریتمی #سوالات مسابقات ACM-ICPC #آمادگی مسابقه ACM #حل سوالات Timus Online Judge #الگوریتم‌های گراف #الگوریتم‌های کوتاهترین مسیر #گراف #الگوریتم دایکسترا #الگوریتم‌های برنامه‌نویسی پویا #مسئله‌های برنامه‌نویسی #حل سوالات ACM-ICPC #آموزش الگوریتم #حل مسئله‌‌ی الگوریتمی #الگوریتم‌های بازگشتی #تمرین المپیاد کامپیوتر #معرفی وب‌سایت #منبع آموزشی #صف #ترجمه‌ی فارسی سوالات ACM #ترجمه فارسی سوالات کتاب Programming Challenges #مسئله‌ی کوله‌پشتی #تمرین مسابقه‌ی برنامه‌نویسی ای‌سی‌ام #سوالات مسابقات برنامه‌نویسی بیان #ویدئوی آموزشی #ترجمه‌ی فارسی سوالات برنامه‌نویسی #مسئله‌های الگوریتمی #نمونه سوال مسابقه ACM #Python #مسابقه برنامه نویسی #الگوریتم‌های عقبگرد #کتابخانه قالب استاندارد ++C #نمونه سوالات مسابقه برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های مسیریابی #آمادگی مسابقه برنامه‌نویسی #وبلاگ #کتاب الکترونیکی #الگوریتم #تمرین طراحی الگوریتم #مسابقات برنامه‌نویسی ACM #محاسبات ریاضی #کتاب الگوریتم #آمادگی المپیاد کامپیوتر #تمرین مسابقه برنامه‌نویسی #پیمایش گراف #الگوریتم فلوید-وارشال #دانلود کتاب #برنامه‌نویسی #سوالات UVa Online Judge #جستجوی اول سطح #سوالات برنامه‌نویسی #نمونه سوال فارسی مسابقه‌ی ACM #مسابقات برنامه‌نویسی #جستجوی اول عمق #نمونه سوال فارسی مسابقات ACM #آموزش ساختمان داده‌ها