الگوریتمستان

برنامه‌نویسی، طراحی الگوریتم و حل مسئله‌های الگوریتمی

 
در صورت ناخوانا بودن نوشته‌ها، از مرورگر دیگری استفاده کنید.
نوشته‌ها با برچسب جستجوی اول سطح نوشته‌ها با برچسب جستجوی اول سطح - الگوریتمستان الگوریتمستان الگوریتمستان
نوشته‌ها با برچسب «

جستجوی اول سطح

»

مسئله

پل اردوش (اردیش - Paul Erdős) ریاضیدان مشهور و برجسته‌ی قرن بیستم است که تا پایان عمر خود تلاش گسترده‌ای برای انتشار مقالات علمی داشت و همکاری با وی در انتشار مقاله یک افتخار بزرگ برای هر ریاضیدان محسوب می‌گردد.

با توجه به آنکه همکاری با ایشان برای هر کس ممکن نبود، تلاش می‌کردند با نفراتی در انتشار مقاله‌ی علمی همکاری کنند که با این دانشمند بزرگ مقاله داشتند. این رویکرد باعث پدید آمدن عدد اردوش (Erdős number) یا فاصله‌ی همکاری اردوش شد؛ یعنی برای نویسندگانی که به صورت مستقیم با ایشان همکاری داشتند عدد 1 و برای کسانی که با این نفرات مقاله داشتند عدد 2 نسبت داده شد و ارتباطات دورتر نیز به همین ترتیب با اعداد طبیعی بعدی مشخص شدند.

ادامه ...

مسئله

جدولی با n سطر و m ستون در نظر بگیرید. در تمام خانه‌های این جدول عدد 0‌ نوشته شده است. در ابتدای کار حامد در خانه‌ای از جدول ایستاده است. او عدد این خانه را پاک می‌کند و عدد 1 را به جای آن می‌نویسد. حامد شروع به حرکت می‌کند و در هر ثانیه یک خانه به بالا، راست، پایین یا چپ می‌رود. او با وارد شدن به هر خانه، عدد نوشته شده در خانه را پاک می‌کند و عددی یک واحد بزرگتر از آخرین عددی که نوشته است را می‌نویسد و بعد از مدتی متوقف می‌شود. می‌دانیم حامد در انتهای حرکت خود تمام خانه‌های جدول را دیده است.

ادامه ...

الگوریتم پیمایش اول سطح یا جستجوی اول سطح (Breadth First Search - BFS) از جمله الگوریتم‌های مشهور پیمایش و جستجوی گراف است که در حل مسائل الگوریتمی و هوش مصنوعی کاربرد دارد. این الگوریتم برای پیمایش و جستجوی گراف از یک صف برای نگهداری ترتیب جستجو استفاده می‌کند.

الگوریتم BFS با وارد کردن گره مبدأ به صف پردازش شروع شده و تا خالی نشدن این صف مراحل زیر را تکرار می‌شود:

1- عنصر جلوی صف را به عنوان گره جاری انتخاب و از صف حذف کن.

2- گره جاری را پردازش کن.

ادامه ...

الگوریتم دایکسترا (دیکسترا، دایجسترا - Dijkstra) یک راهکار حریصانه برای یافتن کوتاهترین مسیر از مقصد ثابت (تک منبع) به سایر گره‌های گراف وزن‌دار است. این گراف می‌تواند معرف مسیرهای یک شهر و تقاطع‌های آن باشد که انبار شرکت در یک گره آن قرار داشته و هدف یافتن کوتاهترین مسیر به هر محل دیگر از این انبار است. طبیعتا این الگوریتم در یافتن کوتاهترین مسیر بین دو گره مشخص نیز کاربرد دارد. تنها شرط لازم برای استفاده از این الگوریتم نامنفی بودن وزن یال‌های گراف است.

ادامه ...

الگوریتمستان در تلگرام

   

 

پیوند کوتاه:
برچسب‌ها
#مسئله‌های الگوریتمی #کتاب الکترونیکی #ساختمان داده #ترجمه‌ی فارسی سوالات ACM #الگوریتم دایکسترا #حل سوالات Timus Online Judge #تمرین مسابقه‌ی برنامه‌نویسی ای‌سی‌ام #پیمایش گراف #نکات برنامه‌نویسی #جستجوی اول سطح #تمرین المپیاد کامپیوتر #نمونه سوال فارسی مسابقات ACM #الگوریتم‌های عقبگرد #حل سوالات مسابقات برنامه‌نویسی #معرفی وب‌سایت #الگوریتم #آمادگی مسابقه برنامه‌نویسی #نمونه سوال مسابقه ACM #ویدئوی آموزشی #الگوریتم‌های گراف #مسأله‌های الگوریتمی #آموزش الگوریتم #آموزش طراحی الگوریتم #سوالات برنامه‌نویسی #مسئله‌های برنامه‌نویسی #دانلود کتاب #الگوریتم‌های کوتاهترین مسیر #الگوریتم‌های حریصانه #سوالات UVa Online Judge #مسابقه برنامه نویسی #سوالات مسابقات برنامه‌نویسی بیان #الگوریتم‌های بازگشتی #الگوریتم‌های مرتب‌سازی #مسأله‌های برنامه‌نویسی #تمرین مسابقه برنامه‌نویسی #ماتریس #الگوریتم‌های برنامه‌نویسی پویا #الگوریتم‌های مسیریابی #آموزش برنامه‌نویسی ++C #صف #سوالات مسابقات ACM-ICPC #نمونه سوال فارسی مسابقه‌ی ACM #برنامه‌نویسی #مسئله‌ی کوله‌پشتی #کتابخانه قالب استاندارد ++C #کتاب الگوریتم #جستجوی اول عمق #تمرین طراحی الگوریتم #مسابقات برنامه‌نویسی #حل سوالات UVa Online Judge #درخت پوشا #کتاب مسابقات برنامه‌نویسی #نمونه سوال فارسی مسابقات برنامه‌نویسی #سوالات چالشی برنامه‌نویسی #حل مسئله‌‌ی الگوریتمی #گراف #ترجمه‌ی فارسی سوالات UVa Online Judge #آمادگی مسابقه ACM #حل سوالات ACM-ICPC #نمونه سوالات مسابقه برنامه‌نویسی #وبلاگ #مسابقات برنامه‌نویسی ACM #آمادگی المپیاد کامپیوتر #الگوریتم فلوید-وارشال #الگوریتم‌های تقسیم و غلبه #تکنیک‌های طراحی الگوریتم #درخت‌ها #ترجمه فارسی سوالات کتاب Programming Challenges #محاسبات ریاضی #ترجمه‌ی فارسی سوالات برنامه‌نویسی #مسابقه برنامه‌نویسی #منبع آموزشی #برنامه‌نویسی ++C #Python #آموزش ساختمان داده‌ها