الگوریتمستان

برنامه‌نویسی، طراحی الگوریتم و حل مسئله‌های الگوریتمی

 
در صورت ناخوانا بودن نوشته‌ها، از مرورگر دیگری استفاده کنید.
نوشته‌ها با برچسب جستجوی اول سطح نوشته‌ها با برچسب جستجوی اول سطح - الگوریتمستان الگوریتمستان الگوریتمستان
نوشته‌ها با برچسب «

جستجوی اول سطح

»

مسئله

پل اردوش (اردیش - Paul Erdős) ریاضیدان مشهور و برجسته‌ی قرن بیستم است که تا پایان عمر خود تلاش گسترده‌ای برای انتشار مقالات علمی داشت و همکاری با وی در انتشار مقاله یک افتخار بزرگ برای هر ریاضیدان محسوب می‌گردد.

با توجه به آنکه همکاری با ایشان برای هر کس ممکن نبود، تلاش می‌کردند با نفراتی در انتشار مقاله‌ی علمی همکاری کنند که با این دانشمند بزرگ مقاله داشتند. این رویکرد باعث پدید آمدن عدد اردوش (Erdős number) یا فاصله‌ی همکاری اردوش شد؛ یعنی برای نویسندگانی که به صورت مستقیم با ایشان همکاری داشتند عدد 1 و برای کسانی که با این نفرات مقاله داشتند عدد 2 نسبت داده شد و ارتباطات دورتر نیز به همین ترتیب با اعداد طبیعی بعدی مشخص شدند.

ادامه ...

مسئله

جدولی با n سطر و m ستون در نظر بگیرید. در تمام خانه‌های این جدول عدد 0‌ نوشته شده است. در ابتدای کار حامد در خانه‌ای از جدول ایستاده است. او عدد این خانه را پاک می‌کند و عدد 1 را به جای آن می‌نویسد. حامد شروع به حرکت می‌کند و در هر ثانیه یک خانه به بالا، راست، پایین یا چپ می‌رود. او با وارد شدن به هر خانه، عدد نوشته شده در خانه را پاک می‌کند و عددی یک واحد بزرگتر از آخرین عددی که نوشته است را می‌نویسد و بعد از مدتی متوقف می‌شود. می‌دانیم حامد در انتهای حرکت خود تمام خانه‌های جدول را دیده است.

ادامه ...

الگوریتم پیمایش اول سطح یا جستجوی اول سطح (Breadth First Search - BFS) از جمله الگوریتم‌های مشهور پیمایش و جستجوی گراف است که در حل مسائل الگوریتمی و هوش مصنوعی کاربرد دارد. این الگوریتم برای پیمایش و جستجوی گراف از یک صف برای نگهداری ترتیب جستجو استفاده می‌کند.

الگوریتم BFS با وارد کردن گره مبدأ به صف پردازش شروع شده و تا خالی نشدن این صف مراحل زیر را تکرار می‌شود:

1- عنصر جلوی صف را به عنوان گره جاری انتخاب و از صف حذف کن.

2- گره جاری را پردازش کن.

ادامه ...

الگوریتم دایکسترا (دیکسترا، دایجسترا - Dijkstra) یک راهکار حریصانه برای یافتن کوتاهترین مسیر از مقصد ثابت (تک منبع) به سایر گره‌های گراف وزن‌دار است. این گراف می‌تواند معرف مسیرهای یک شهر و تقاطع‌های آن باشد که انبار شرکت در یک گره آن قرار داشته و هدف یافتن کوتاهترین مسیر به هر محل دیگر از این انبار است. طبیعتا این الگوریتم در یافتن کوتاهترین مسیر بین دو گره مشخص نیز کاربرد دارد. تنها شرط لازم برای استفاده از این الگوریتم نامنفی بودن وزن یال‌های گراف است.

ادامه ...

الگوریتمستان در تلگرام

   

 

پیوند کوتاه:
برچسب‌ها
#مسئله‌های الگوریتمی #سوالات مسابقات برنامه‌نویسی بیان #معرفی وب‌سایت #الگوریتم‌های حریصانه #ترجمه‌ی فارسی سوالات ACM #وبلاگ #برنامه‌نویسی ++C #الگوریتم‌های گراف #الگوریتم‌های کوتاهترین مسیر #الگوریتم فلوید-وارشال #حل سوالات Timus Online Judge #تمرین المپیاد کامپیوتر #کتاب الکترونیکی #جستجوی اول سطح #کتاب الگوریتم #ماتریس #درخت‌ها #درخت پوشا #Python #مسئله‌های برنامه‌نویسی #حل مسئله‌‌ی الگوریتمی #الگوریتم‌های مسیریابی #نمونه سوال فارسی مسابقات برنامه‌نویسی #الگوریتم #کتابخانه قالب استاندارد ++C #مسابقه برنامه نویسی #ترجمه‌ی فارسی سوالات UVa Online Judge #نمونه سوال فارسی مسابقات ACM #ویدئوی آموزشی #برنامه‌نویسی #سوالات UVa Online Judge #مسابقات برنامه‌نویسی ACM #جستجوی اول عمق #الگوریتم دایکسترا #نکات برنامه‌نویسی #تمرین طراحی الگوریتم #الگوریتم‌های مرتب‌سازی #سوالات برنامه‌نویسی #صف #الگوریتم‌های تقسیم و غلبه #ترجمه‌ی فارسی سوالات برنامه‌نویسی #مسابقات برنامه‌نویسی #تمرین مسابقه برنامه‌نویسی #سوالات مسابقات ACM-ICPC #الگوریتم‌های عقبگرد #مسأله‌های برنامه‌نویسی #مسئله‌ی کوله‌پشتی #مسأله‌های الگوریتمی #ساختمان داده #آموزش الگوریتم #تمرین مسابقه‌ی برنامه‌نویسی ای‌سی‌ام #آمادگی المپیاد کامپیوتر #پیمایش گراف #گراف #حل سوالات UVa Online Judge #الگوریتم‌های برنامه‌نویسی پویا #سوالات چالشی برنامه‌نویسی #آموزش ساختمان داده‌ها #مسابقه برنامه‌نویسی #حل سوالات ACM-ICPC #آموزش برنامه‌نویسی ++C #آمادگی مسابقه برنامه‌نویسی #نمونه سوالات مسابقه برنامه‌نویسی #کتاب مسابقات برنامه‌نویسی #محاسبات ریاضی #حل سوالات مسابقات برنامه‌نویسی #دانلود کتاب #آموزش طراحی الگوریتم #تکنیک‌های طراحی الگوریتم #نمونه سوال مسابقه ACM #آمادگی مسابقه ACM #ترجمه فارسی سوالات کتاب Programming Challenges #منبع آموزشی #نمونه سوال فارسی مسابقه‌ی ACM #الگوریتم‌های بازگشتی