الگوریتمستان

برنامه‌نویسی، طراحی الگوریتم و حل مسئله‌های الگوریتمی

 
در صورت ناخوانا بودن نوشته‌ها، از مرورگر دیگری استفاده کنید.
نوشته‌ها با برچسب جستجوی اول سطح نوشته‌ها با برچسب جستجوی اول سطح - الگوریتمستان الگوریتمستان الگوریتمستان
نوشته‌ها با برچسب «

جستجوی اول سطح

»

مسئله

پل اردوش (اردیش - Paul Erdős) ریاضیدان مشهور و برجسته‌ی قرن بیستم است که تا پایان عمر خود تلاش گسترده‌ای برای انتشار مقالات علمی داشت و همکاری با وی در انتشار مقاله یک افتخار بزرگ برای هر ریاضیدان محسوب می‌گردد.

با توجه به آنکه همکاری با ایشان برای هر کس ممکن نبود، تلاش می‌کردند با نفراتی در انتشار مقاله‌ی علمی همکاری کنند که با این دانشمند بزرگ مقاله داشتند. این رویکرد باعث پدید آمدن عدد اردوش (Erdős number) یا فاصله‌ی همکاری اردوش شد؛ یعنی برای نویسندگانی که به صورت مستقیم با ایشان همکاری داشتند عدد 1 و برای کسانی که با این نفرات مقاله داشتند عدد 2 نسبت داده شد و ارتباطات دورتر نیز به همین ترتیب با اعداد طبیعی بعدی مشخص شدند.

ادامه ...

مسئله

جدولی با n سطر و m ستون در نظر بگیرید. در تمام خانه‌های این جدول عدد 0‌ نوشته شده است. در ابتدای کار حامد در خانه‌ای از جدول ایستاده است. او عدد این خانه را پاک می‌کند و عدد 1 را به جای آن می‌نویسد. حامد شروع به حرکت می‌کند و در هر ثانیه یک خانه به بالا، راست، پایین یا چپ می‌رود. او با وارد شدن به هر خانه، عدد نوشته شده در خانه را پاک می‌کند و عددی یک واحد بزرگتر از آخرین عددی که نوشته است را می‌نویسد و بعد از مدتی متوقف می‌شود. می‌دانیم حامد در انتهای حرکت خود تمام خانه‌های جدول را دیده است.

ادامه ...

الگوریتم پیمایش اول سطح یا جستجوی اول سطح (Breadth First Search - BFS) از جمله الگوریتم‌های مشهور پیمایش و جستجوی گراف است که در حل مسائل الگوریتمی و هوش مصنوعی کاربرد دارد. این الگوریتم برای پیمایش و جستجوی گراف از یک صف برای نگهداری ترتیب جستجو استفاده می‌کند.

الگوریتم BFS با وارد کردن گره مبدأ به صف پردازش شروع شده و تا خالی نشدن این صف مراحل زیر را تکرار می‌شود:

1- عنصر جلوی صف را به عنوان گره جاری انتخاب و از صف حذف کن.

2- گره جاری را پردازش کن.

ادامه ...

الگوریتم دایکسترا (دیکسترا، دایجسترا - Dijkstra) یک راهکار حریصانه برای یافتن کوتاهترین مسیر از مقصد ثابت (تک منبع) به سایر گره‌های گراف وزن‌دار است. این گراف می‌تواند معرف مسیرهای یک شهر و تقاطع‌های آن باشد که انبار شرکت در یک گره آن قرار داشته و هدف یافتن کوتاهترین مسیر به هر محل دیگر از این انبار است. طبیعتا این الگوریتم در یافتن کوتاهترین مسیر بین دو گره مشخص نیز کاربرد دارد. تنها شرط لازم برای استفاده از این الگوریتم نامنفی بودن وزن یال‌های گراف است.

ادامه ...

الگوریتمستان در تلگرام

   

 

پیوند کوتاه:
برچسب‌ها
#ترجمه‌ی فارسی سوالات ACM #آمادگی مسابقه ACM #الگوریتم #برنامه‌نویسی #سوالات UVa Online Judge #جستجوی اول سطح #الگوریتم‌های مرتب‌سازی #الگوریتم فلوید-وارشال #درخت پوشا #نمونه سوال فارسی مسابقات برنامه‌نویسی #حل سوالات UVa Online Judge #مسأله‌های الگوریتمی #الگوریتم‌های عقبگرد #تمرین مسابقه برنامه‌نویسی #تمرین مسابقه‌ی برنامه‌نویسی ای‌سی‌ام #الگوریتم‌های مسیریابی #محاسبات ریاضی #مسابقه برنامه نویسی #مسئله‌های برنامه‌نویسی #مسأله‌های برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های حریصانه #برنامه‌نویسی ++C #سوالات برنامه‌نویسی #آموزش ساختمان داده‌ها #ماتریس #جستجوی اول عمق #کتاب مسابقات برنامه‌نویسی #سوالات چالشی برنامه‌نویسی #حل مسئله‌‌ی الگوریتمی #مسابقات برنامه‌نویسی #نمونه سوال مسابقه ACM #پیمایش گراف #ویدئوی آموزشی #حل سوالات ACM-ICPC #آمادگی مسابقه برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های تقسیم و غلبه #ترجمه فارسی سوالات کتاب Programming Challenges #معرفی وب‌سایت #نمونه سوالات مسابقه برنامه‌نویسی #مسئله‌های الگوریتمی #آموزش طراحی الگوریتم #دانلود کتاب #مسابقه برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های گراف #سوالات مسابقات ACM-ICPC #ترجمه‌ی فارسی سوالات برنامه‌نویسی #نکات برنامه‌نویسی #نمونه سوال فارسی مسابقه‌ی ACM #الگوریتم‌های بازگشتی #ترجمه‌ی فارسی سوالات UVa Online Judge #کتاب الکترونیکی #مسابقات برنامه‌نویسی ACM #الگوریتم‌های برنامه‌نویسی پویا #Python #گراف #آموزش الگوریتم #نمونه سوال فارسی مسابقات ACM #کتاب الگوریتم #مسئله‌ی کوله‌پشتی #تکنیک‌های طراحی الگوریتم #تمرین المپیاد کامپیوتر #حل سوالات Timus Online Judge #آموزش برنامه‌نویسی ++C #منبع آموزشی #ساختمان داده #صف #درخت‌ها #آمادگی المپیاد کامپیوتر #الگوریتم‌های کوتاهترین مسیر #کتابخانه قالب استاندارد ++C #وبلاگ #الگوریتم دایکسترا #حل سوالات مسابقات برنامه‌نویسی #سوالات مسابقات برنامه‌نویسی بیان #تمرین طراحی الگوریتم