الگوریتمستان

برنامه‌نویسی، طراحی الگوریتم و حل مسئله‌های الگوریتمی

 
در صورت ناخوانا بودن نوشته‌ها، از مرورگر دیگری استفاده کنید.
نوشته‌ها با برچسب جستجوی اول سطح نوشته‌ها با برچسب جستجوی اول سطح - الگوریتمستان الگوریتمستان الگوریتمستان
نوشته‌ها با برچسب «

جستجوی اول سطح

»

مسئله

پل اردوش (اردیش - Paul Erdős) ریاضیدان مشهور و برجسته‌ی قرن بیستم است که تا پایان عمر خود تلاش گسترده‌ای برای انتشار مقالات علمی داشت و همکاری با وی در انتشار مقاله یک افتخار بزرگ برای هر ریاضیدان محسوب می‌گردد.

با توجه به آنکه همکاری با ایشان برای هر کس ممکن نبود، تلاش می‌کردند با نفراتی در انتشار مقاله‌ی علمی همکاری کنند که با این دانشمند بزرگ مقاله داشتند. این رویکرد باعث پدید آمدن عدد اردوش (Erdős number) یا فاصله‌ی همکاری اردوش شد؛ یعنی برای نویسندگانی که به صورت مستقیم با ایشان همکاری داشتند عدد 1 و برای کسانی که با این نفرات مقاله داشتند عدد 2 نسبت داده شد و ارتباطات دورتر نیز به همین ترتیب با اعداد طبیعی بعدی مشخص شدند.

ادامه ...

مسئله

جدولی با n سطر و m ستون در نظر بگیرید. در تمام خانه‌های این جدول عدد 0‌ نوشته شده است. در ابتدای کار حامد در خانه‌ای از جدول ایستاده است. او عدد این خانه را پاک می‌کند و عدد 1 را به جای آن می‌نویسد. حامد شروع به حرکت می‌کند و در هر ثانیه یک خانه به بالا، راست، پایین یا چپ می‌رود. او با وارد شدن به هر خانه، عدد نوشته شده در خانه را پاک می‌کند و عددی یک واحد بزرگتر از آخرین عددی که نوشته است را می‌نویسد و بعد از مدتی متوقف می‌شود. می‌دانیم حامد در انتهای حرکت خود تمام خانه‌های جدول را دیده است.

ادامه ...

الگوریتم پیمایش اول سطح یا جستجوی اول سطح (Breadth First Search - BFS) از جمله الگوریتم‌های مشهور پیمایش و جستجوی گراف است که در حل مسائل الگوریتمی و هوش مصنوعی کاربرد دارد. این الگوریتم برای پیمایش و جستجوی گراف از یک صف برای نگهداری ترتیب جستجو استفاده می‌کند.

الگوریتم BFS با وارد کردن گره مبدأ به صف پردازش شروع شده و تا خالی نشدن این صف مراحل زیر را تکرار می‌شود:

1- عنصر جلوی صف را به عنوان گره جاری انتخاب و از صف حذف کن.

2- گره جاری را پردازش کن.

ادامه ...

الگوریتم دایکسترا (دیکسترا، دایجسترا - Dijkstra) یک راهکار حریصانه برای یافتن کوتاهترین مسیر از مقصد ثابت (تک منبع) به سایر گره‌های گراف وزن‌دار است. این گراف می‌تواند معرف مسیرهای یک شهر و تقاطع‌های آن باشد که انبار شرکت در یک گره آن قرار داشته و هدف یافتن کوتاهترین مسیر به هر محل دیگر از این انبار است. طبیعتا این الگوریتم در یافتن کوتاهترین مسیر بین دو گره مشخص نیز کاربرد دارد. تنها شرط لازم برای استفاده از این الگوریتم نامنفی بودن وزن یال‌های گراف است.

ادامه ...

الگوریتمستان در تلگرام

   

 

پیوند کوتاه:
برچسب‌ها
#الگوریتم‌های عقبگرد #الگوریتم‌های حریصانه #الگوریتم‌های برنامه‌نویسی پویا #سوالات چالشی برنامه‌نویسی #کتابخانه قالب استاندارد ++C #حل سوالات ACM-ICPC #مسابقه برنامه نویسی #جستجوی اول سطح #درخت پوشا #کتاب الکترونیکی #محاسبات ریاضی #نمونه سوال فارسی مسابقه‌ی ACM #ویدئوی آموزشی #معرفی وب‌سایت #الگوریتم‌های تقسیم و غلبه #مسأله‌های برنامه‌نویسی #ترجمه فارسی سوالات کتاب Programming Challenges #ترجمه‌ی فارسی سوالات UVa Online Judge #درخت‌ها #الگوریتم‌های کوتاهترین مسیر #حل سوالات Timus Online Judge #ترجمه‌ی فارسی سوالات ACM #مسئله‌های برنامه‌نویسی #آموزش برنامه‌نویسی ++C #مسئله‌های الگوریتمی #نمونه سوال فارسی مسابقات ACM #حل سوالات UVa Online Judge #نمونه سوال مسابقه ACM #وبلاگ #صف #ماتریس #کتاب مسابقات برنامه‌نویسی #نمونه سوال فارسی مسابقات برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های گراف #تکنیک‌های طراحی الگوریتم #سوالات مسابقات برنامه‌نویسی بیان #نکات برنامه‌نویسی #آمادگی مسابقه برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های بازگشتی #جستجوی اول عمق #سوالات مسابقات ACM-ICPC #تمرین مسابقه برنامه‌نویسی #الگوریتم #سوالات UVa Online Judge #حل سوالات مسابقات برنامه‌نویسی #آموزش طراحی الگوریتم #تمرین مسابقه‌ی برنامه‌نویسی ای‌سی‌ام #الگوریتم‌های مسیریابی #ساختمان داده #گراف #Python #مسئله‌ی کوله‌پشتی #الگوریتم دایکسترا #آموزش ساختمان داده‌ها #تمرین المپیاد کامپیوتر #منبع آموزشی #تمرین طراحی الگوریتم #مسابقات برنامه‌نویسی ACM #سوالات برنامه‌نویسی #کتاب الگوریتم #الگوریتم‌های مرتب‌سازی #دانلود کتاب #الگوریتم فلوید-وارشال #مسأله‌های الگوریتمی #برنامه‌نویسی #ترجمه‌ی فارسی سوالات برنامه‌نویسی #برنامه‌نویسی ++C #آموزش الگوریتم #آمادگی المپیاد کامپیوتر #مسابقه برنامه‌نویسی #حل مسئله‌‌ی الگوریتمی #آمادگی مسابقه ACM #مسابقات برنامه‌نویسی #نمونه سوالات مسابقه برنامه‌نویسی #پیمایش گراف