الگوریتمستان

برنامه‌نویسی، طراحی الگوریتم و حل مسئله‌های الگوریتمی

 
در صورت ناخوانا بودن نوشته‌ها، از مرورگر دیگری استفاده کنید.
نوشته‌ها با برچسب الگوریتم دایکسترا نوشته‌ها با برچسب الگوریتم دایکسترا - الگوریتمستان الگوریتمستان الگوریتمستان
نوشته‌ها با برچسب «

الگوریتم دایکسترا

»

مسئله

پل اردوش (اردیش - Paul Erdős) ریاضیدان مشهور و برجسته‌ی قرن بیستم است که تا پایان عمر خود تلاش گسترده‌ای برای انتشار مقالات علمی داشت و همکاری با وی در انتشار مقاله یک افتخار بزرگ برای هر ریاضیدان محسوب می‌گردد.

با توجه به آنکه همکاری با ایشان برای هر کس ممکن نبود، تلاش می‌کردند با نفراتی در انتشار مقاله‌ی علمی همکاری کنند که با این دانشمند بزرگ مقاله داشتند. این رویکرد باعث پدید آمدن عدد اردوش (Erdős number) یا فاصله‌ی همکاری اردوش شد؛ یعنی برای نویسندگانی که به صورت مستقیم با ایشان همکاری داشتند عدد 1 و برای کسانی که با این نفرات مقاله داشتند عدد 2 نسبت داده شد و ارتباطات دورتر نیز به همین ترتیب با اعداد طبیعی بعدی مشخص شدند.

ادامه ...

مسئله

ساختمان جدید دپارتمان مهندسی کامپیوتر تنها شامل آسانسور بوده و پله ندارد. برای دسترسی سریع و مناسب به اتاق‌ها و کلاس‌های طبقات مختلف، آسانسورها به گونه‌ای تنظیم شده‌اند که تنها در طبقات مشخصی توقف داشته باشند؛ مثلا تعدادی تنها در طبقات زوج و تعدادی دیگر تنها در طبقات فرد. دکمه‌های داخل آسانسور و کنار ورودی آسانسور نیز تنها برای همین طبقات از پیش مشخص شده فعال هستند. این ایده دسترسی سریع و مناسب به طبقات ساختمان را برای برخی افراد فراهم می‌کند. به عنوان نمونه اعضای هیئت علمی دسترسی مستقیم به طبقات اتاق‌های خود دارند. اما در حالت کلی باعث سردرگمی می‌شود. اگر شخصی بخواهد از طبقه‌ای به طبقه‌ی دیگری برود، ممکن است هیچ آسانسوری در هر دوی آنها توقف نداشته باشد و شخص مجبور به تعویض آسانسور گردد. در چنین شرایطی این سوال پیش می‌آید که کدام آسانسور (یا آسانسورها) باید انتخاب شوند و کدام انتخاب‌ها شخص را در زمان کمتری به مقصد می‌رساند. اگر مسیر حرکت شخص از طبقه‌ی i به طبقه‌ی j به صورت $ i = f_1 \rightarrow f_2 \rightarrow f_3 \rightarrow \cdots \rightarrow f_k = j $ نمایش داده شود، عبارت $ \sum_{r=1}^{k-1} \vert f_i - f_{i+1} \vert $ زمان لازم برای رسیدن به مقصد از طریق آن مسیر است. برنامه‌ای بنویسید که افراد را در استفاده‌ی بهتر (در زمان کمتر) از آسانسورها یاری کند.

ادامه ...

الگوریتم دایکسترا (دیکسترا، دایجسترا - Dijkstra) یک راهکار حریصانه برای یافتن کوتاهترین مسیر از مقصد ثابت (تک منبع) به سایر گره‌های گراف وزن‌دار است. این گراف می‌تواند معرف مسیرهای یک شهر و تقاطع‌های آن باشد که انبار شرکت در یک گره آن قرار داشته و هدف یافتن کوتاهترین مسیر به هر محل دیگر از این انبار است. طبیعتا این الگوریتم در یافتن کوتاهترین مسیر بین دو گره مشخص نیز کاربرد دارد. تنها شرط لازم برای استفاده از این الگوریتم نامنفی بودن وزن یال‌های گراف است.

ادامه ...

الگوریتمستان در تلگرام

   

 

پیوند کوتاه:
برچسب‌ها
#الگوریتم‌های مسیریابی #محاسبات ریاضی #مسئله‌های الگوریتمی #درخت‌ها #ساختمان داده #نمونه سوالات مسابقه برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های حریصانه #حل سوالات ACM-ICPC #کتابخانه قالب استاندارد ++C #برنامه‌نویسی ++C #ترجمه‌ی فارسی سوالات ACM #برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های مرتب‌سازی #تمرین مسابقه‌ی برنامه‌نویسی ای‌سی‌ام #کتاب الگوریتم #آموزش طراحی الگوریتم #الگوریتم‌های کوتاهترین مسیر #جستجوی اول عمق #نمونه سوال فارسی مسابقات برنامه‌نویسی #آموزش برنامه‌نویسی ++C #گراف #الگوریتم‌های گراف #حل سوالات UVa Online Judge #تکنیک‌های طراحی الگوریتم #الگوریتم فلوید-وارشال #سوالات UVa Online Judge #سوالات چالشی برنامه‌نویسی #حل مسئله‌‌ی الگوریتمی #نکات برنامه‌نویسی #حل سوالات مسابقات برنامه‌نویسی #مسئله‌ی کوله‌پشتی #الگوریتم‌های تقسیم و غلبه #تمرین المپیاد کامپیوتر #ویدئوی آموزشی #ترجمه فارسی سوالات کتاب Programming Challenges #سوالات مسابقات ACM-ICPC #ترجمه‌ی فارسی سوالات UVa Online Judge #مسأله‌های برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های بازگشتی #الگوریتم‌های برنامه‌نویسی پویا #نمونه سوال فارسی مسابقه‌ی ACM #دانلود کتاب #الگوریتم دایکسترا #آمادگی مسابقه ACM #مسئله‌های برنامه‌نویسی #نمونه سوال فارسی مسابقات ACM #وبلاگ #سوالات برنامه‌نویسی #تمرین طراحی الگوریتم #مسابقه برنامه‌نویسی #آمادگی المپیاد کامپیوتر #جستجوی اول سطح #Python #آمادگی مسابقه برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های عقبگرد #معرفی وب‌سایت #تمرین مسابقه برنامه‌نویسی #آموزش ساختمان داده‌ها #آموزش الگوریتم #درخت پوشا #پیمایش گراف #کتاب مسابقات برنامه‌نویسی #ماتریس #نمونه سوال مسابقه ACM #مسأله‌های الگوریتمی #مسابقه برنامه نویسی #صف #مسابقات برنامه‌نویسی ACM #الگوریتم #حل سوالات Timus Online Judge #سوالات مسابقات برنامه‌نویسی بیان #کتاب الکترونیکی #منبع آموزشی #ترجمه‌ی فارسی سوالات برنامه‌نویسی #مسابقات برنامه‌نویسی