الگوریتمستان

برنامه‌نویسی، طراحی الگوریتم و حل مسئله‌های الگوریتمی

 
در صورت ناخوانا بودن نوشته‌ها، از مرورگر دیگری استفاده کنید.
نوشته‌ها با برچسب الگوریتم دایکسترا نوشته‌ها با برچسب الگوریتم دایکسترا - الگوریتمستان الگوریتمستان الگوریتمستان
نوشته‌ها با برچسب «

الگوریتم دایکسترا

»

مسئله

پل اردوش (اردیش - Paul Erdős) ریاضیدان مشهور و برجسته‌ی قرن بیستم است که تا پایان عمر خود تلاش گسترده‌ای برای انتشار مقالات علمی داشت و همکاری با وی در انتشار مقاله یک افتخار بزرگ برای هر ریاضیدان محسوب می‌گردد.

با توجه به آنکه همکاری با ایشان برای هر کس ممکن نبود، تلاش می‌کردند با نفراتی در انتشار مقاله‌ی علمی همکاری کنند که با این دانشمند بزرگ مقاله داشتند. این رویکرد باعث پدید آمدن عدد اردوش (Erdős number) یا فاصله‌ی همکاری اردوش شد؛ یعنی برای نویسندگانی که به صورت مستقیم با ایشان همکاری داشتند عدد 1 و برای کسانی که با این نفرات مقاله داشتند عدد 2 نسبت داده شد و ارتباطات دورتر نیز به همین ترتیب با اعداد طبیعی بعدی مشخص شدند.

ادامه ...

مسئله

ساختمان جدید دپارتمان مهندسی کامپیوتر تنها شامل آسانسور بوده و پله ندارد. برای دسترسی سریع و مناسب به اتاق‌ها و کلاس‌های طبقات مختلف، آسانسورها به گونه‌ای تنظیم شده‌اند که تنها در طبقات مشخصی توقف داشته باشند؛ مثلا تعدادی تنها در طبقات زوج و تعدادی دیگر تنها در طبقات فرد. دکمه‌های داخل آسانسور و کنار ورودی آسانسور نیز تنها برای همین طبقات از پیش مشخص شده فعال هستند. این ایده دسترسی سریع و مناسب به طبقات ساختمان را برای برخی افراد فراهم می‌کند. به عنوان نمونه اعضای هیئت علمی دسترسی مستقیم به طبقات اتاق‌های خود دارند. اما در حالت کلی باعث سردرگمی می‌شود. اگر شخصی بخواهد از طبقه‌ای به طبقه‌ی دیگری برود، ممکن است هیچ آسانسوری در هر دوی آنها توقف نداشته باشد و شخص مجبور به تعویض آسانسور گردد. در چنین شرایطی این سوال پیش می‌آید که کدام آسانسور (یا آسانسورها) باید انتخاب شوند و کدام انتخاب‌ها شخص را در زمان کمتری به مقصد می‌رساند. اگر مسیر حرکت شخص از طبقه‌ی i به طبقه‌ی j به صورت $ i = f_1 \rightarrow f_2 \rightarrow f_3 \rightarrow \cdots \rightarrow f_k = j $ نمایش داده شود، عبارت $ \sum_{r=1}^{k-1} \vert f_i - f_{i+1} \vert $ زمان لازم برای رسیدن به مقصد از طریق آن مسیر است. برنامه‌ای بنویسید که افراد را در استفاده‌ی بهتر (در زمان کمتر) از آسانسورها یاری کند.

ادامه ...

الگوریتم دایکسترا (دیکسترا، دایجسترا - Dijkstra) یک راهکار حریصانه برای یافتن کوتاهترین مسیر از مقصد ثابت (تک منبع) به سایر گره‌های گراف وزن‌دار است. این گراف می‌تواند معرف مسیرهای یک شهر و تقاطع‌های آن باشد که انبار شرکت در یک گره آن قرار داشته و هدف یافتن کوتاهترین مسیر به هر محل دیگر از این انبار است. طبیعتا این الگوریتم در یافتن کوتاهترین مسیر بین دو گره مشخص نیز کاربرد دارد. تنها شرط لازم برای استفاده از این الگوریتم نامنفی بودن وزن یال‌های گراف است.

ادامه ...

الگوریتمستان در تلگرام

   

 

پیوند کوتاه:
برچسب‌ها
#الگوریتم دایکسترا #نمونه سوال مسابقه ACM #کتابخانه قالب استاندارد ++C #کتاب الگوریتم #سوالات مسابقات ACM-ICPC #تمرین المپیاد کامپیوتر #نمونه سوال فارسی مسابقه‌ی ACM #الگوریتم‌های تقسیم و غلبه #سوالات UVa Online Judge #ویدئوی آموزشی #کتاب مسابقات برنامه‌نویسی #مسابقات برنامه‌نویسی #الگوریتم فلوید-وارشال #برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های عقبگرد #الگوریتم‌های مسیریابی #مسئله‌ی کوله‌پشتی #الگوریتم‌های برنامه‌نویسی پویا #ماتریس #وبلاگ #مسابقه برنامه‌نویسی #تکنیک‌های طراحی الگوریتم #ترجمه فارسی سوالات کتاب Programming Challenges #کتاب الکترونیکی #آمادگی المپیاد کامپیوتر #جستجوی اول عمق #منبع آموزشی #درخت‌ها #حل مسئله‌‌ی الگوریتمی #دانلود کتاب #آمادگی مسابقه برنامه‌نویسی #ساختمان داده #حل سوالات UVa Online Judge #الگوریتم #الگوریتم‌های بازگشتی #گراف #سوالات برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های حریصانه #سوالات مسابقات برنامه‌نویسی بیان #آموزش طراحی الگوریتم #الگوریتم‌های کوتاهترین مسیر #آموزش الگوریتم #ترجمه‌ی فارسی سوالات برنامه‌نویسی #آموزش برنامه‌نویسی ++C #الگوریتم‌های مرتب‌سازی #مسئله‌های برنامه‌نویسی #برنامه‌نویسی ++C #ترجمه‌ی فارسی سوالات UVa Online Judge #مسأله‌های برنامه‌نویسی #تمرین مسابقه برنامه‌نویسی #نمونه سوالات مسابقه برنامه‌نویسی #حل سوالات ACM-ICPC #مسابقه برنامه نویسی #مسأله‌های الگوریتمی #مسئله‌های الگوریتمی #ترجمه‌ی فارسی سوالات ACM #سوالات چالشی برنامه‌نویسی #مسابقات برنامه‌نویسی ACM #درخت پوشا #الگوریتم‌های گراف #تمرین طراحی الگوریتم #نمونه سوال فارسی مسابقات ACM #معرفی وب‌سایت #جستجوی اول سطح #نکات برنامه‌نویسی #تمرین مسابقه‌ی برنامه‌نویسی ای‌سی‌ام #نمونه سوال فارسی مسابقات برنامه‌نویسی #حل سوالات Timus Online Judge #حل سوالات مسابقات برنامه‌نویسی #محاسبات ریاضی #Python #آمادگی مسابقه ACM #پیمایش گراف #صف #آموزش ساختمان داده‌ها