الگوریتمستان

برنامه‌نویسی، طراحی الگوریتم و حل مسئله‌های الگوریتمی

 
در صورت ناخوانا بودن نوشته‌ها، از مرورگر دیگری استفاده کنید.
نوشته‌ها با برچسب آموزش الگوریتم نوشته‌ها با برچسب آموزش الگوریتم - الگوریتمستان الگوریتمستان الگوریتمستان
نوشته‌ها با برچسب «

آموزش الگوریتم

»

یکی از روش‌های پرکاربرد و مشهور طراحی الگوریتم روش برنامه‌نویسی پویا (یا برنامه‌ریزی پویا، برنامه‌سازی پویا - Dynamic Programming) است. این روش همچون روش تقسیم و حل (Divide and Conquer) بر پایه‌ی تقسیم مسئله بر زیرمسئله‌ها کار می‌کند. اما تفاوت‌های چشم‌گیری با آن دارد.

زمانی که یک مسئله به دو یا چند زیرمسئله تقسیم می‌شود، دو حالت ممکن است پیش بیاید:

1- داده‌های زیرمسئله‌ها هیچ اشتراکی با هم نداشته و کاملا مستقل از هم هستند. نمونه‌ی چنین مواردی مرتب‌سازی آرایه‌ها با روش ادغام یا روش سریع است که داده‌ها به دو قسمت تقسیم شده و به صورت مجزا مرتب می‌شوند. در این حالت داده‌های یکی از بخش‌ها هیچ ارتباطی با داده‌های بخش دیگر نداشته و در نتیجه حاصل از آن بخش اثری ندارند. معمولا روش تقسیم و حل برای چنین مسائلی کارآیی خوبی دارد.

ادامه ...

یکی از روش‌های پرکاربرد و محبوب برای طراحی الگوریتم‌ها روش Divide and Conquer است که در زبان فارسی به صورت تقسیم و حل یا تقسیم و غلبه ترجمه شده است.

در این روش، داده‌ها به دو یا چند دسته تقسیم شده و حل می‌شوند. سپس با ترکیب مناسب نتایج به دست آمده از این زیرمسئله‌ها، مسئله‌ی اصلی حل می‌شود. در صورتی که زیرمسئله خود به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد، می‌توان از همین روش برای حل آن استفاده کرد. تقسیمات متوالی زیرمسئله‌ها تا جایی ادامه پیدا می‌کند که به اندازه‌ی کافی کوچک شده باشند و بتوان آنها را با روش‌های دیگر به راحتی حل نمود.

برای آشنایی بیشتر، چند الگوریتم که با روش حل و تقسیم پیاده‌سازی شده‌اند معرفی می‌شوند.

ادامه ...

الگوریتمستان در تلگرام

   

 

پیوند کوتاه:
برو به صفحه‌ی:  1  2  3
برچسب‌ها
#آمادگی مسابقه ACM #نمونه سوال فارسی مسابقه‌ی ACM #ماتریس #درخت‌ها #کتابخانه قالب استاندارد ++C #ترجمه‌ی فارسی سوالات ACM #مسئله‌های الگوریتمی #مسابقات برنامه‌نویسی #تمرین مسابقه‌ی برنامه‌نویسی ای‌سی‌ام #سوالات برنامه‌نویسی #حل سوالات ACM-ICPC #محاسبات ریاضی #ساختمان داده #کتاب الکترونیکی #مسئله‌ی کوله‌پشتی #برنامه‌نویسی #آموزش الگوریتم #تمرین مسابقه برنامه‌نویسی #وبلاگ #مسابقه برنامه نویسی #الگوریتم #تکنیک‌های طراحی الگوریتم #مسئله‌های برنامه‌نویسی #نکات برنامه‌نویسی #الگوریتم دایکسترا #نمونه سوال مسابقه ACM #حل مسئله‌‌ی الگوریتمی #جستجوی اول سطح #حل سوالات UVa Online Judge #منبع آموزشی #مسابقات برنامه‌نویسی ACM #ترجمه‌ی فارسی سوالات برنامه‌نویسی #ترجمه‌ی فارسی سوالات UVa Online Judge #سوالات UVa Online Judge #نمونه سوال فارسی مسابقات برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های گراف #کتاب الگوریتم #الگوریتم‌های عقبگرد #آموزش ساختمان داده‌ها #آمادگی المپیاد کامپیوتر #صف #درخت پوشا #برنامه‌نویسی ++C #الگوریتم‌های تقسیم و غلبه #ترجمه فارسی سوالات کتاب Programming Challenges #الگوریتم‌های برنامه‌نویسی پویا #الگوریتم‌های حریصانه #کتاب مسابقات برنامه‌نویسی #گراف #الگوریتم‌های کوتاهترین مسیر #نمونه سوالات مسابقه برنامه‌نویسی #سوالات چالشی برنامه‌نویسی #جستجوی اول عمق #تمرین المپیاد کامپیوتر #الگوریتم‌های مسیریابی #الگوریتم‌های بازگشتی #سوالات مسابقات ACM-ICPC #Python #پیمایش گراف #مسابقه برنامه‌نویسی #دانلود کتاب #آموزش برنامه‌نویسی ++C #مسأله‌های برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های مرتب‌سازی #نمونه سوال فارسی مسابقات ACM #حل سوالات مسابقات برنامه‌نویسی #سوالات مسابقات برنامه‌نویسی بیان #معرفی وب‌سایت #آموزش طراحی الگوریتم #تمرین طراحی الگوریتم #مسأله‌های الگوریتمی #آمادگی مسابقه برنامه‌نویسی #الگوریتم فلوید-وارشال #ویدئوی آموزشی #حل سوالات Timus Online Judge