الگوریتمستان

برنامه‌نویسی، طراحی الگوریتم و حل مسئله‌های الگوریتمی

 
در صورت ناخوانا بودن نوشته‌ها، از مرورگر دیگری استفاده کنید.
نوشته‌ها با برچسب آموزش الگوریتم نوشته‌ها با برچسب آموزش الگوریتم - الگوریتمستان الگوریتمستان الگوریتمستان
نوشته‌ها با برچسب «

آموزش الگوریتم

»

یکی از روش‌های پرکاربرد و مشهور طراحی الگوریتم روش برنامه‌نویسی پویا (یا برنامه‌ریزی پویا، برنامه‌سازی پویا - Dynamic Programming) است. این روش همچون روش تقسیم و حل (Divide and Conquer) بر پایه‌ی تقسیم مسئله بر زیرمسئله‌ها کار می‌کند. اما تفاوت‌های چشم‌گیری با آن دارد.

زمانی که یک مسئله به دو یا چند زیرمسئله تقسیم می‌شود، دو حالت ممکن است پیش بیاید:

1- داده‌های زیرمسئله‌ها هیچ اشتراکی با هم نداشته و کاملا مستقل از هم هستند. نمونه‌ی چنین مواردی مرتب‌سازی آرایه‌ها با روش ادغام یا روش سریع است که داده‌ها به دو قسمت تقسیم شده و به صورت مجزا مرتب می‌شوند. در این حالت داده‌های یکی از بخش‌ها هیچ ارتباطی با داده‌های بخش دیگر نداشته و در نتیجه حاصل از آن بخش اثری ندارند. معمولا روش تقسیم و حل برای چنین مسائلی کارآیی خوبی دارد.

ادامه ...

یکی از روش‌های پرکاربرد و محبوب برای طراحی الگوریتم‌ها روش Divide and Conquer است که در زبان فارسی به صورت تقسیم و حل یا تقسیم و غلبه ترجمه شده است.

در این روش، داده‌ها به دو یا چند دسته تقسیم شده و حل می‌شوند. سپس با ترکیب مناسب نتایج به دست آمده از این زیرمسئله‌ها، مسئله‌ی اصلی حل می‌شود. در صورتی که زیرمسئله خود به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد، می‌توان از همین روش برای حل آن استفاده کرد. تقسیمات متوالی زیرمسئله‌ها تا جایی ادامه پیدا می‌کند که به اندازه‌ی کافی کوچک شده باشند و بتوان آنها را با روش‌های دیگر به راحتی حل نمود.

برای آشنایی بیشتر، چند الگوریتم که با روش حل و تقسیم پیاده‌سازی شده‌اند معرفی می‌شوند.

ادامه ...

الگوریتمستان در تلگرام

   

 

پیوند کوتاه:
برو به صفحه‌ی:  1  2  3
برچسب‌ها
#الگوریتم‌های گراف #مسأله‌های برنامه‌نویسی #آمادگی مسابقه ACM #نمونه سوال فارسی مسابقه‌ی ACM #سوالات UVa Online Judge #ترجمه فارسی سوالات کتاب Programming Challenges #برنامه‌نویسی ++C #حل سوالات Timus Online Judge #سوالات مسابقات برنامه‌نویسی بیان #معرفی وب‌سایت #نمونه سوالات مسابقه برنامه‌نویسی #تمرین مسابقه برنامه‌نویسی #آمادگی المپیاد کامپیوتر #الگوریتم‌های کوتاهترین مسیر #الگوریتم #تمرین مسابقه‌ی برنامه‌نویسی ای‌سی‌ام #منبع آموزشی #ترجمه‌ی فارسی سوالات ACM #صف #نمونه سوال فارسی مسابقات ACM #جستجوی اول عمق #کتاب الگوریتم #مسأله‌های الگوریتمی #ماتریس #کتابخانه قالب استاندارد ++C #سوالات برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های بازگشتی #الگوریتم‌های مسیریابی #الگوریتم فلوید-وارشال #پیمایش گراف #آموزش برنامه‌نویسی ++C #درخت‌ها #الگوریتم دایکسترا #نمونه سوال مسابقه ACM #ترجمه‌ی فارسی سوالات UVa Online Judge #وبلاگ #نمونه سوال فارسی مسابقات برنامه‌نویسی #تکنیک‌های طراحی الگوریتم #کتاب الکترونیکی #محاسبات ریاضی #درخت پوشا #کتاب مسابقات برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های حریصانه #مسئله‌های برنامه‌نویسی #مسابقات برنامه‌نویسی #تمرین المپیاد کامپیوتر #مسابقه برنامه نویسی #سوالات چالشی برنامه‌نویسی #آموزش طراحی الگوریتم #حل سوالات مسابقات برنامه‌نویسی #مسابقات برنامه‌نویسی ACM #آموزش الگوریتم #برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های عقبگرد #الگوریتم‌های مرتب‌سازی #آموزش ساختمان داده‌ها #مسابقه برنامه‌نویسی #نکات برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های برنامه‌نویسی پویا #حل مسئله‌‌ی الگوریتمی #الگوریتم‌های تقسیم و غلبه #گراف #سوالات مسابقات ACM-ICPC #ویدئوی آموزشی #مسئله‌ی کوله‌پشتی #حل سوالات ACM-ICPC #حل سوالات UVa Online Judge #آمادگی مسابقه برنامه‌نویسی #جستجوی اول سطح #مسئله‌های الگوریتمی #تمرین طراحی الگوریتم #دانلود کتاب #ترجمه‌ی فارسی سوالات برنامه‌نویسی #ساختمان داده