الگوریتمستان

برنامه‌نویسی، طراحی الگوریتم و حل مسئله‌های الگوریتمی

 
در صورت ناخوانا بودن نوشته‌ها، از مرورگر دیگری استفاده کنید.
نوشته‌ها با برچسب آموزش الگوریتم نوشته‌ها با برچسب آموزش الگوریتم - الگوریتمستان الگوریتمستان الگوریتمستان
نوشته‌ها با برچسب «

آموزش الگوریتم

»

یکی از روش‌های پرکاربرد و مشهور طراحی الگوریتم روش برنامه‌نویسی پویا (یا برنامه‌ریزی پویا، برنامه‌سازی پویا - Dynamic Programming) است. این روش همچون روش تقسیم و حل (Divide and Conquer) بر پایه‌ی تقسیم مسئله بر زیرمسئله‌ها کار می‌کند. اما تفاوت‌های چشم‌گیری با آن دارد.

زمانی که یک مسئله به دو یا چند زیرمسئله تقسیم می‌شود، دو حالت ممکن است پیش بیاید:

1- داده‌های زیرمسئله‌ها هیچ اشتراکی با هم نداشته و کاملا مستقل از هم هستند. نمونه‌ی چنین مواردی مرتب‌سازی آرایه‌ها با روش ادغام یا روش سریع است که داده‌ها به دو قسمت تقسیم شده و به صورت مجزا مرتب می‌شوند. در این حالت داده‌های یکی از بخش‌ها هیچ ارتباطی با داده‌های بخش دیگر نداشته و در نتیجه حاصل از آن بخش اثری ندارند. معمولا روش تقسیم و حل برای چنین مسائلی کارآیی خوبی دارد.

ادامه ...

یکی از روش‌های پرکاربرد و محبوب برای طراحی الگوریتم‌ها روش Divide and Conquer است که در زبان فارسی به صورت تقسیم و حل یا تقسیم و غلبه ترجمه شده است.

در این روش، داده‌ها به دو یا چند دسته تقسیم شده و حل می‌شوند. سپس با ترکیب مناسب نتایج به دست آمده از این زیرمسئله‌ها، مسئله‌ی اصلی حل می‌شود. در صورتی که زیرمسئله خود به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد، می‌توان از همین روش برای حل آن استفاده کرد. تقسیمات متوالی زیرمسئله‌ها تا جایی ادامه پیدا می‌کند که به اندازه‌ی کافی کوچک شده باشند و بتوان آنها را با روش‌های دیگر به راحتی حل نمود.

برای آشنایی بیشتر، چند الگوریتم که با روش حل و تقسیم پیاده‌سازی شده‌اند معرفی می‌شوند.

ادامه ...

الگوریتمستان در تلگرام

   

 

پیوند کوتاه:
برو به صفحه‌ی:  1  2  3
برچسب‌ها
#ماتریس #منبع آموزشی #برنامه‌نویسی ++C #آموزش برنامه‌نویسی ++C #صف #حل سوالات مسابقات برنامه‌نویسی #ترجمه فارسی سوالات کتاب Programming Challenges #پیمایش گراف #الگوریتم‌های گراف #آموزش الگوریتم #مسابقه برنامه‌نویسی #Python #آمادگی مسابقه ACM #تمرین طراحی الگوریتم #مسئله‌ی کوله‌پشتی #محاسبات ریاضی #الگوریتم‌های مسیریابی #مسأله‌های الگوریتمی #تکنیک‌های طراحی الگوریتم #حل سوالات Timus Online Judge #نمونه سوال فارسی مسابقه‌ی ACM #آموزش ساختمان داده‌ها #کتابخانه قالب استاندارد ++C #نمونه سوالات مسابقه برنامه‌نویسی #مسابقات برنامه‌نویسی #گراف #الگوریتم‌های مرتب‌سازی #آمادگی مسابقه برنامه‌نویسی #سوالات چالشی برنامه‌نویسی #الگوریتم فلوید-وارشال #تمرین المپیاد کامپیوتر #برنامه‌نویسی #مسئله‌های برنامه‌نویسی #الگوریتم #کتاب الگوریتم #دانلود کتاب #الگوریتم‌های تقسیم و غلبه #آموزش طراحی الگوریتم #نمونه سوال فارسی مسابقات ACM #الگوریتم دایکسترا #نمونه سوال مسابقه ACM #درخت‌ها #درخت پوشا #مسابقه برنامه نویسی #نکات برنامه‌نویسی #تمرین مسابقه برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های عقبگرد #حل مسئله‌‌ی الگوریتمی #جستجوی اول سطح #نمونه سوال فارسی مسابقات برنامه‌نویسی #مسئله‌های الگوریتمی #مسأله‌های برنامه‌نویسی #جستجوی اول عمق #سوالات مسابقات برنامه‌نویسی بیان #ویدئوی آموزشی #سوالات برنامه‌نویسی #آمادگی المپیاد کامپیوتر #سوالات UVa Online Judge #الگوریتم‌های حریصانه #الگوریتم‌های برنامه‌نویسی پویا #ترجمه‌ی فارسی سوالات UVa Online Judge #الگوریتم‌های کوتاهترین مسیر #وبلاگ #ترجمه‌ی فارسی سوالات ACM #معرفی وب‌سایت #ترجمه‌ی فارسی سوالات برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های بازگشتی #تمرین مسابقه‌ی برنامه‌نویسی ای‌سی‌ام #سوالات مسابقات ACM-ICPC #حل سوالات UVa Online Judge #حل سوالات ACM-ICPC #ساختمان داده #مسابقات برنامه‌نویسی ACM #کتاب مسابقات برنامه‌نویسی #کتاب الکترونیکی