الگوریتمستان

برنامه‌نویسی، طراحی الگوریتم و حل مسئله‌های الگوریتمی

 
در صورت ناخوانا بودن نوشته‌ها، از مرورگر دیگری استفاده کنید.
نوشته‌ها با برچسب آموزش الگوریتم نوشته‌ها با برچسب آموزش الگوریتم - الگوریتمستان الگوریتمستان الگوریتمستان
نوشته‌ها با برچسب «

آموزش الگوریتم

»

یکی از روش‌های پرکاربرد و مشهور طراحی الگوریتم روش برنامه‌نویسی پویا (یا برنامه‌ریزی پویا، برنامه‌سازی پویا - Dynamic Programming) است. این روش همچون روش تقسیم و حل (Divide and Conquer) بر پایه‌ی تقسیم مسئله بر زیرمسئله‌ها کار می‌کند. اما تفاوت‌های چشم‌گیری با آن دارد.

زمانی که یک مسئله به دو یا چند زیرمسئله تقسیم می‌شود، دو حالت ممکن است پیش بیاید:

1- داده‌های زیرمسئله‌ها هیچ اشتراکی با هم نداشته و کاملا مستقل از هم هستند. نمونه‌ی چنین مواردی مرتب‌سازی آرایه‌ها با روش ادغام یا روش سریع است که داده‌ها به دو قسمت تقسیم شده و به صورت مجزا مرتب می‌شوند. در این حالت داده‌های یکی از بخش‌ها هیچ ارتباطی با داده‌های بخش دیگر نداشته و در نتیجه حاصل از آن بخش اثری ندارند. معمولا روش تقسیم و حل برای چنین مسائلی کارآیی خوبی دارد.

ادامه ...

یکی از روش‌های پرکاربرد و محبوب برای طراحی الگوریتم‌ها روش Divide and Conquer است که در زبان فارسی به صورت تقسیم و حل یا تقسیم و غلبه ترجمه شده است.

در این روش، داده‌ها به دو یا چند دسته تقسیم شده و حل می‌شوند. سپس با ترکیب مناسب نتایج به دست آمده از این زیرمسئله‌ها، مسئله‌ی اصلی حل می‌شود. در صورتی که زیرمسئله خود به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد، می‌توان از همین روش برای حل آن استفاده کرد. تقسیمات متوالی زیرمسئله‌ها تا جایی ادامه پیدا می‌کند که به اندازه‌ی کافی کوچک شده باشند و بتوان آنها را با روش‌های دیگر به راحتی حل نمود.

برای آشنایی بیشتر، چند الگوریتم که با روش حل و تقسیم پیاده‌سازی شده‌اند معرفی می‌شوند.

ادامه ...

الگوریتمستان در تلگرام

   

 

پیوند کوتاه:
برو به صفحه‌ی:  1  2  3
برچسب‌ها
#نمونه سوال فارسی مسابقات برنامه‌نویسی #مسئله‌های الگوریتمی #پیمایش گراف #آمادگی مسابقه برنامه‌نویسی #وبلاگ #ترجمه‌ی فارسی سوالات برنامه‌نویسی #کتاب الکترونیکی #الگوریتم‌های تقسیم و غلبه #حل سوالات مسابقات برنامه‌نویسی #سوالات برنامه‌نویسی #تمرین مسابقه برنامه‌نویسی #درخت‌ها #حل سوالات UVa Online Judge #جستجوی اول عمق #تمرین طراحی الگوریتم #گراف #الگوریتم‌های مرتب‌سازی #مسئله‌های برنامه‌نویسی #دانلود کتاب #آموزش الگوریتم #نمونه سوال فارسی مسابقات ACM #سوالات چالشی برنامه‌نویسی #کتابخانه قالب استاندارد ++C #تکنیک‌های طراحی الگوریتم #سوالات مسابقات برنامه‌نویسی بیان #تمرین مسابقه‌ی برنامه‌نویسی ای‌سی‌ام #الگوریتم‌های عقبگرد #Python #مسئله‌ی کوله‌پشتی #الگوریتم‌های کوتاهترین مسیر #کتاب مسابقات برنامه‌نویسی #سوالات UVa Online Judge #محاسبات ریاضی #الگوریتم‌های مسیریابی #مسابقات برنامه‌نویسی #مسأله‌های برنامه‌نویسی #مسابقات برنامه‌نویسی ACM #الگوریتم‌های بازگشتی #ویدئوی آموزشی #حل مسئله‌‌ی الگوریتمی #برنامه‌نویسی ++C #حل سوالات ACM-ICPC #ترجمه‌ی فارسی سوالات ACM #معرفی وب‌سایت #نمونه سوالات مسابقه برنامه‌نویسی #الگوریتم‌های برنامه‌نویسی پویا #آموزش ساختمان داده‌ها #صف #کتاب الگوریتم #مسابقه برنامه‌نویسی #مسأله‌های الگوریتمی #برنامه‌نویسی #درخت پوشا #جستجوی اول سطح #الگوریتم دایکسترا #نمونه سوال مسابقه ACM #آمادگی المپیاد کامپیوتر #آموزش طراحی الگوریتم #نکات برنامه‌نویسی #نمونه سوال فارسی مسابقه‌ی ACM #ترجمه‌ی فارسی سوالات UVa Online Judge #مسابقه برنامه نویسی #الگوریتم‌های حریصانه #ماتریس #آمادگی مسابقه ACM #الگوریتم‌های گراف #الگوریتم فلوید-وارشال #آموزش برنامه‌نویسی ++C #الگوریتم #سوالات مسابقات ACM-ICPC #منبع آموزشی #تمرین المپیاد کامپیوتر #ترجمه فارسی سوالات کتاب Programming Challenges #ساختمان داده #حل سوالات Timus Online Judge